Kultura

Premiera AFROBIOGRAFII Janusza Kokota w Akceleratorze Kultury

2021-10-19 11:30:00 MBP Kalisz

Janusz Kokot jest znakomitym artystą malarzem rodem z Kalisza, docenianym i wystawianym w kraju i poza granicami. Właśnie zadebiutował w roli pisarza, wydając swoją „Afrobiografię” – zapis przeżyć i refleksji, zrodzonych podczas pobytu w Afryce. Zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kaliszu premiera miała miejsce 16 października w gościnnych wnętrzach Akceleratora Kultury.

fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu
fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Artysta na cztery lata zarzucił swoją twórczość i „zniknął” z rodzinnego miasta, oddając się pracy misyjnej. Wraz z żoną i synem mieszkał w Ugandzie, budując schronisko m.in. dla samotnych matek. Posługując się metaforą autora – nie była to emigracja za chlebem, lecz emigracja „z chlebem”. Chlebem powszednim, czyli tym wszystkim, co w naszej kulturze uważamy za dobro podstawowe i oczywiste, zaś na kontynencie afrykańskim jest często towarem unikalnym czy wręcz luksusowym.

W rezultacie powstała książka niezwykła i wielowątkowa. Znajdziemy w niej zarówno zachwyt malarza nad pięknem przyrody i egzotycznej kultury, jak i opis codzienności misjonarza, który pragnie zmienić na nieco łatwiejszą cząstkę życia ludzi wokół siebie. Jest w niej miejsce na relację o rzeczach najzwyklejszych – i na refleksję nad własną kondycją duchową czy kondycją cywilizacji. A przede wszystkim znajdziemy w tej lekturze spokój – spokój humanisty zakorzenionego w swojej wierze, pewnego swoich korzeni. Opowieść o tym, co w życiu najważniejsze, najcenniejsze – oto, czym jest „Afrobiografia”.

Książka została wydana we współpracy z Fundacją BLESS, przez wydawnictwo ARKA, dzięki finansowemu wsparciu Miasta Kalisz i Auto Salonów IGNASZAK z elementami crowdfundingu.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ