Społeczne

Pracownicy cywilni policji domagają się podwyżek. Lewica składa poprawkę do budżetu.

2021-11-22 20:00:00 red

W większości najniższe płace w sferze budżetowej oraz brak szans na awans – taka jest rzeczywistość pracowników cywilnych policji. Dlatego do Kalisza gdzie 70 procent pracowników będzie miało minimalne wynagrodzenie od stycznia 2022 roku przyjechali przedstawiciele związków zawodowych, którzy zaprosili przewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych posła Wiesława Szczepańskiego oraz posłankę Karolinę Pawliczak na rozmowę w kaliskiej komendzie. Posłowie Lewicy złożyli już poprawkę do budżetu, która zakłada podwyżki o 1000 zł brutto.

fot. MW
fot. MW

Pracownicy cywilni policji czują się zaniedbani przez władzę, szczególnie jeśli chodzi o sferę finansową - Jako posłowie Lewicy składaliśmy wielokrotnie interpelacje, interwencje i zapytania w tej sprawie, bo sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Od wielu lat w tej grupie społecznej nie było podwyżek – mówi posłanka Lewicy Karolina Pawliczak – Złożyliśmy poprawkę do budżetu na 2022 rok. Dotyczy ona 285 milionów złotych dla 25 tysięcy pracowników cywilnych policji. Zakłada ona podwyżkę w kwocie tysiąca złotych brutto – dodaje, podkreślając, że to „pierwszy krok” do odpowiedniego wynagradzania tej grupy społecznej.

Pracownicy cywili to m.in. informatycy, pracownicy administracyjni oraz gospodarczy - Pracownicy cywilni policji to grupa społeczna bez której policja nie dałaby sobie rady – podkreśla posłanka Karolina Pawliczak – Zarabiają oni ponad połowę mniej niż funkcjonariusze policji wykonując często podobną pracę – dodaje.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że policja to w 20 procentach pracownicy cywilni - Co piąty zatrudniony w policji to pracownik cywilny. Jest nas 25 tysięcy – mówi przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Policji Danuta Hus – Nasze wynagrodzenia są na najniższym poziomie w sferze budżetowej. Walczymy o to żeby przynajmniej dorównać do średniego wynagrodzenia – dodaje.

W Wielkopolsce od stycznia 2022 roku 65 procent pracowników policji będzie otrzymywało minimalne wynagrodzenie, natomiast w Komendzie Wojewódzkiej około 30 procent. - Sytuacja jest tragiczna. Jak my mamy w policji mieć wykwalifikowanych specjalistów np. informatyków jeżeli on otrzymuje minimalną krajową? - pyta retorycznie przewodnicząca Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Pracowników Policji Lucyna Jaworska-Wojtas.

W Wielkopolsce pracuje 1600 pracowników cywilnych, a w kaliskiej komendzie to około 80 osób.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować