Kultura

Praca 13-letniej kaliszanki wygrała w Chicago

2020-11-18 13:00:00 red.

Praca trzynastoletniej Hani Sadowskiej z Kalisza zwyciężyła w konkursie "Victoria warszawska 1920-2020". Tabliczki według tego projektu zostaną umieszczone na chicagowskich grobach weteranów wojny polsko-bolszewickiej oraz innych miejscach pamięci związanych z tym wydarzeniem.

Daniel Aleksandrzak
Daniel Aleksandrzak
Konkurs zorganizował Przystanek Historia IPN Chicago, który działa pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Swoje prace mogli zgłaszać uczniowie od 13 do 18 lat z szkół polskich, jak i polonijnych. Uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się w niedzielę, 15 listopada.
 
– Wszyscy jednomyślnie uznaliśmy tę pracę za najlepszą. Strasznie spodobała nam się energia, która została przedstawiona. Podobało nam się, że praca nie jest symetryczna, że widać w niej dynamizm, pomysłowość – tłumaczył przewodniczący jury Marek Hapon. Podkreślał przy tym ponadczasowość projektu.
 
Gdy rodzice przyszli poinformować córkę o wygranej, Hania w pierwszej chwili się zdenerwowała, bo... przerwali jej lekcję.
 
– Początkowo nie dowierzałam, że to możliwe – wspomina Hania Sadowska. – Gdy sobie uświadomiłam, co się stało, byłam szczęśliwa.
 
Pomysł udział w konkursie podsunęła Hani Urszula Papierska z biblioteki  szkolnej.
 
– Pani Urszula wie, że chętnie biorę udział w konkursach i od dwóch lat mi podsuwa różne – mówi.
 
Hania uczęszcza na zajęcia plastyki do Marzeny Powałowskiej-Baldach i właśnie pod jej okiem zawsze wykonuje prace konkursowe.
 
– Długo nie mogłyśmy nic wymyślić, ale w końcu miałam olśnienie – przyznaje.
 
Jak tłumaczy, długo męczyła się z orłem, reszta przyszła łatwiej.
 
– Obiecałem córce, że jej pomogę przy tej pracy, ostatecznie okazało się, że zobaczyłem projekt tylko przez chwilę, tuż przed wysłaniem na konkurs – mówi Piotr Sadowski, który od wielu lat zajmuje się grafiką komputerową. – Jestem bardzo dumny z tego projektu, zwłaszcza pierwotnej wersji – podkreśla.
 
– Hania bierze udział w wielu konkursach i nie zawsze o wszystkich pamiętamy. Dlatego dopiero jak zadzwoniła do nas pani z Chicago z informacją, że Hania wygrała, zaczęliśmy sprawdzać, w czym wzięła udział – przyznaje mama laureatki, Sylwia Sadowska.
 
Zwyciężczyni konkursu oprócz czeku na 300 dolarów otrzymała tytuł Młodzieżowego Pasjonata Historii Polski, a także gry oraz książki historyczne.
 
Relację z uroczystości wręczenia nagród można obejrzeć pod linkiem:
https://www.facebook.com/PrzystanekHistoriaChicago/videos/366588007735301
 
Więcej informacji o konkursie można znaleźć pod poniższymi linkami:
 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ