Pożyczka dla każdego - chwyt marketingowy czy jednak prawdziwa oferta?

2022-11-23 18:08:51 Artykuł sponsorowany

Inflacja nabiera coraz większego rozpędu, z dochodami różnie bywa, a nagły wydatek pojawić się może w każdej chwili. Są więc sytuacje, kiedy bez pożyczenia pieniędzy mnie się nie obejdzie. Poszukując odpowiedniej oferty, łatwo natknąć się można na firmy udzielająca pożyczek pozabankowych, popularnie nazywanych chwilówkami. Reklamowane są one jako "dla każdego", bowiem znacznie prościej jest je uzyskać niż w banku. Warto jednak sprawdzić, czy faktycznie każdy może zaciągnąć taką pożyczkę, czy jednak firma jej udzielająca stawia swoim klientom określone wymagania? Rzeczowe informacje na ten temat znajdziemy na portalu Money24.pl: https://money24.pl/pozyczka-dla-kazdego/.

Co to znaczy "dla każdego"?

Nazwę '"dla każdego" stosuje się wobec pożyczek pozabankowych oferowanych na polskim rynku. Aby z nich skorzystać, wystarczy posiadać obywatelstwo polskie, numer telefonu oraz ważny dowód osobisty. Warunkiem koniecznym jest też dochód, jednakże jest on traktowany przez firmy pożyczkowe dość liberalnie. Nie musi pochodzić z umowy o pracę lub emerytury; za dochód pożyczkodawcy uznają też np. świadczenia rentowe, zasiłki, świadczenia socjalne typu 500 Plus, wynagrodzenie otrzymywane w oparcie o umowy cywilnoprawne, stypendia czy alimenty. Pożyczkę "dla każdego" faktycznie zatem o wiele łatwiej uzyskać niż w banku.

Jeśli chodzi o kwoty, jakie można pożyczyć, to różnią się one w zależności od firmy pożyczkowej. Generalnie wahają się od 100 zł do 60 000 zł. Pożyczki udzielane są bardzo szybko; w wypadku złożenia wniosku przez internet zajmuje to często jedynie około 15 minut.

Najłatwiej jest uzyskać taką pożyczkę, posiadając konto bankowe, numer telefonu oraz adres e-mail.

Czy pożyczkodawca może odmówić udzielania pożyczki "dla każdego"?

Tak. Mimo szerokiego wachlarza ofert, firmy pożyczkowe nie udzielą pożyczki osobie bez regularnych dochodów. Ktoś, kto w ogóle nie zarabia, nie otrzymuje zasiłku, alimentów, stypendium, itd., nie mieści się więc w kategorii "dla każdego", nie posiada bowiem zdolności kredytowej. Dla takiej osoby jedynym wyjściem pozostaje zaciągnięcie pożyczki wespół z osobą posiadającą zdolność kredytową, chyba że posiada dodatkowe, pewne zabezpieczenie.

Pożyczki "dla każdego" nie otrzyma też - przynajmniej w większości przypadków - osoba z bardzo wysokim zadłużeniem, figurująca w rejestrze dłużników. Firmy pożyczkowe na pewno zweryfikują historię zadłużenia klienta i na podstawie tejże weryfikacji mogą odmówić udzielenia pożyczki. Jednakże dużo zależy od tego, z jakich baz danych korzysta określony pożyczkodawca; warto to sprawdzić, przeglądając oferty poszczególnych firm.

Nie zawsze jednak zadłużenie przekreśla szansę na pozyskanie potrzebnej nam kwoty. Niektóre firmy mają w swojej ofercie pożyczki dla zadłużonych osób. Warunkiem ich otrzymania jest posiadanie stałego dochodu. Dłużnik nieuzyskujący dochodu na pożyczkę nie ma szans.

Podsumowując, sformułowanie "dla każdego" pozostaje w znacznej mierze chwytem reklamowym. Oznacza ono po prostu, że taką pożyczkę łatwiej jest zaciągnąć niż w banku, wymagania są bowiem mniej rygorystyczne. Mimo wszystko jednak, trzeba spełnić określone warunki, z posiadaniem zdolności kredytowej na czele, by je uzyskać. Tak naprawdę nie każdy może na nią liczyć.

Opracowanie,

Adam Magdoń

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Te artykuły mogą cię zainteresować