Społeczne

Pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku jednorodzinnego przy ul. Mazowieckiej w Kaliszu

2023-01-23 13:30:00 red za PSP Kalisz/kpt. Tomasz Sobczak

W niedzielę po południu kaliscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie budynku mieszkalnego jednorodzinnego znajdującego się przy ul. Mazowieckiej w Kaliszu. Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy zastępy PSP z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i 2 oraz zastęp z OSP Kalisz-Lis.

fot. JRG 1
fot. JRG 1

Do pożaru sadzy w kominie doszło w niedzielę, 22 stycznia po godz. 17.30 w jednym z domów przy ul. Mazowieckiej w Kaliszu - Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono silne zadymienie panujące na terenie posesji oraz ul. Mazowieckiej spowodowane wydobywającym się dymem z przewodu kominowego. Kierujący działaniem ratowniczym do działań wprowadził dwie roty strażaków zabezpieczonych sprzętem ochrony układu oddechowego. Pierwsza rota ratowników zabezpieczona sprzętem ratownictwa wysokościowego za pomocą podnośnika hydraulicznego dotarła na dach budynku gdzie podjęto działania w celu zrzucenia palących się sadz do wyczystki przewodu kominowego. Druga rota działania prowadziła w kotłowni znajdującej się w piwnicy budynku skąd wybierano zrzucone, palące się sadze, a następnie wynoszono je na zewnątrz budynku – informuje kpt. Tomasz Sobczak z PSP w Kaliszu.

Strażacy sprawdzili za pomocą kamery termowizyjnej temperaturę ścian komina w środku budynku w celu wykluczenia przedostania się zarzewi ognia na jego elementy konstrukcyjne. - Wnętrze budynku zbadano również za pomocą miernika wielogazowego pod kątem obecności tlenku węgla. Czujnik nie stwierdził obecności czadu. Po zakończonych działaniach przewietrzono cały budynek – dodaje kpt. Tomasz Sobczak.

Działania strażaków trwały około godzinę.

Strażacy przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami należy dokonywać usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych co najmniej raz na 3 miesiące w paleniskach opalanych paliwem stałym oraz co najmniej raz na 6 miesięcy w paleniskach opalanych paliwem płynnym i gazowym.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować