Polityka

Poseł Mariusz Witczak o szybkiej kolei: „Przebiegi tras proponowane przez rząd PiS są nie do zaakceptowania pod wieloma względami”.

2022-09-13 12:42:28 red

CPK przedstawił cztery warianty przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez Kalisz. Wszystkie warianty są oprotestowywane przez mieszkańców osiedli, przez które miałyby przebiegać. Działacze opozycji przypominają, że nadal możliwa do realizacji koncepcja tzw. "Y".

fot. MW
fot. MW

- Wyraźnie mówimy, że jesteśmy zwolennikami przywrócenia tzw. "Y" w okolicach Kalisza tak żeby to była inwestycja o charakterze regionalnym, substytut lotniska. Taki "Y" pozwałby budować tutaj centrum przesiadkowe i podróżować na zachód, wschód i południe – tłumaczy poseł Mariusz Witczak - To przedsięwzięcie nie ma charakteru tylko transportu wewnętrznego, który szybko podróżuje, ale przede wszystkim ma na celu połączenie Polski i wpisanie ją w trasy międzynarodowe – dodaje.

- Przebiegi tras proponowane przez rząd PiS są nie do zaakceptowania pod wieloma względami – mówi twardo poseł PO.

Projekt rządu zakłada stworzenie tzw. szprychy nr 9 w Sieradzu. Według parlamentarzysty nie uda się zdobyć na tę inwestycję środków unijnych, ponieważ Komisja Europejska posiada dokumenty związane z budową „Y” w Kaliszu, natomiast nic nie wie o pomyśle utworzenia węzła w Sieradzu.

- Apelujemy do parlamentarzystów PiS-u, do tych samorządowców, którzy to popierają m.in. prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski taką opinię jakiś czas temu wyraził. Popierał tylko jedną linię, czyli podróżowanie do Warszawy i dalej na Zachód, ale bez linii na południe Europy. Tego typu „Y” to jest też przedsięwzięcie o charakterze aglomeracyjnym, jeżeli tworzymy trochę szerszą przestrzeń funkcjonalną, czyli Aglomerację Kalisko-Ostrowską, która gospodarczo nam się opłaca, ta pierworodna wersja wypełnia te potrzeby aglomeracyjne – mówi poseł Witczak.

Linie przebiegu kolei dużych prędkości proponowane przez CPK są szeroko oprotestowywane przez mieszkańców miejscowości przez które będzie przechodziła inwestycja. Podobne protesty wychodzą od mieskzańców kaliskich osiedli – Rypinka, Szczypiorna, Piwonic i Sulisławic.

- Chciałbym zaapelować do prezydenta Kinastowskiego, ponieważ miał szansę włączyć się w duży i dobry projekt dla naszego miasta i regionu, chodzi o tzw. „Y”, ale nie zrobił tego. Można powiedzieć, że w zasadzie kompletnie uciekł od odpowiedzialności za to, co się teraz dzieje, a tak naprawdę stając się swego rodzaju PiS-owskim prezydentem, bo przecież nie prezydentem mieszkańców Kalisza, nie ma go w tej jakże ważnej teraz debacie, czy dyskusji na temat przebiegu linii Kolei Dużych Prędkości w Kaliszu – mówi radny Sławomir Chrzanowski.

Po Rypinku kolejne osiedla wysyłają petycje sprzeciwiające się przebiegom szybkiej kolei przez ich teren. Kolejną etycję podpisali mieszkańcy osiedli Piwonice i sołectwo Sulisławice - Podpisali się mieszkańcy 12 ulic: Rodowej, Dalmackiej, Słowiańskiej, Połabskiej, Fenickiej, Egipskiej, Celtyckiej, Sarmackiej, Torowej, Diamentowej, Sulisławickiej, którzy boja się o swoje domy, szkołę, firmy tym bardziej, że tego typu kolej wymaga szerszych zmian ze względu na prędkość – radny Marcin Małecki dodając, że zebrano ponad sto podpisów.

Przeciwni budowie są też mieszkańcy osiedla Szczypiorno - Jestem świeżo po festynie rodzinnym osiedlowym i rozmawiałem z wieloma mieszkańcami. Nie zdarzył się ani jeden przypadek popierający przedstawioną nam koncepcję przebiegu linii kolejowych. Ludzie są oburzeni, strefa buforowa wskazana na tych załącznikach powoduje, że w tej strefie do wyburzenia będzie zabytkowa kaplica św. Barbary i kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - mówi Grzegorz Stępniewski przewodniczący Rady Osiedla Szczypiorno – Ludzie boją się o swoje domy, pola, zastanawiają się czy te działania nie mają związku z powstrzymaniem rozwoju ul. Tylnej i wstrzymaniem prac nad planem zagospodarowania w rejonach gdzie ma przechodzić kolej. Wszyscy są przerażeni i nie rozumieją dlaczego kolej dużych prędkości jest wpychana do osiedli – dodaje.

Poniżej petycja mieszkańców Sulisławic i Piwonic:

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować