Społeczne

Poseł i senator Koalicji Obywatelskiej zaszczepią się. Apelują do mieszkańców by postąpili tak samo

2021-01-08 14:30:00 BK

Poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak oraz senator Janusz Pęcherz zadeklarowali, że przystąpią do szczepienia na COVID-19. Apelują do mieszkańców Kalisza, by również poddali się szczepieniom i zadbali o swoje zdrowie.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Chcielibyśmy złożyć apel do wszystkich obywateli naszego miasta aby się szczepili. Chcemy walczyć skutecznie z pandemią. Jest to jedyny oręż dostępny dzisiaj na świece - szczepionki. Wszystkich serdecznie zachęcamy by dbali o swoje zdrowie, uważali na swoich bliskich i samych siebie - mówi poseł KO Mariusz Witczak. - Zachęcamy by poddać się szczepieniu, kiedy będzie taka możliwość dla kolejnych grup.

Poseł oraz senator oficjalnie informują, że poddają się szczepieniu przeciw koronawirusowi. Są jednak krytyczni co do działania Narodowego Programu Szczepień.

- Chaos, bałagan, nieudolność - można by było mnożyć te cechy działania rządu PiS. PiS ma na sumieniu wielu chorych Polaków, ponieważ w okresie wakacyjnym zniechęcił wszystkich do respektowania twardych zasad związanych z walką z pandemią. Chodzi o przeprowadzenie wyborów Andrzeja Dudy. Wtedy premier ogłosił koniec pandemii - komentuje poseł Mariusz Witczak. - Straciliśmy wiele miesięcy w okresie letnim na przygotowanie się do drugiej fali pandemii. Nie przygotowaliśmy się w odpowiednim terminie do Narodowego Programu Szczepień, który tylko z nazwy ma charakter narodowy, bo jest programem, który co chwilę zmieniają i jest nieprecyzyjny. 

Mimo wszystko parlamentarzyści zachęcają do szczepień.

Narodowy program szczepień przeciw COVID-19 podzielony został na cztery etapy. Etap 0 trwa od 27 grudnia i obejmuje pracowników ochrony zdrowia, którzy mają zostać zaszczepieni jako pierwsi, ponieważ są najmocniej narażeni na zakażenie koronawirusem.

Etap I – osoby starsze, nauczyciele, służby mundurowe

Etap I obejmuje następujące grupy:

  1. pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  2. osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych
  3. służby mundurowe (Żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe),
  4. nauczycieli.

W pierwszym etapie szczepień skupiono się na osobach powyżej 60. roku życia, co podyktowane jest tym, że wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Największy odsetek zmarłych w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczy osób po 80 r.ż.

 

Etap II – osoby poniżej 60 r.ż. z chorobami przewlekłymi

Do drugiego etapu szczepień kwalifikują się osoby w wieku poniżej 60 lat, które zmagają się z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub które znajdują się w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstych lub ciągłych kontaktów z placówkami ochrony zdrowia.

W drugim etapie zaszczepione zostaną także osoby, które "bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne".

Są to m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego. Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

 

Etap III – powszechne szczepienia pozostałej populacji dorosłej

Ostatni etap narodowego programu szczepień obejmuje:

  1. przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz
  2. powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

Ten etap przeznaczony będzie dla każdej osoby powyżej 18 r.ż, która nie kwalifikuje się do żadnego z powyższych etapów. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z powyższymi etapami szczepieni będą w Polsce również obcokrajowcy posiadający prawo do stałego lub czasowego pobytu ze względu na wykonywaną w naszym kraju pracę.

Gdzie pojawią się punkty szczepień w Kaliszu? Pisaliśmy tutaj - https://calisia.pl/gdzie-zaszczepimy-sie-w-kaliszu-jak-sie-zapisac,48661

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ