Społeczne

"Polski Ład powinien zostać zawieszony" - Jarosław Gowin i przedsiębiorcy o dramatycznej sytuacji finansowej

2022-02-18 18:00:00 BK

18 lutego Prezes Porozumienia Jarosław Gowin, poseł Porozumienia Stanisław Bukowiec, szef kaliskich struktur partii Szymon Furman oraz kaliscy przedsiębiorcy opowiedzieli o dramatycznej sytuacji w jakiej znalazły się firmy i działalności. Polski Ład według nich stał się gwoździem do trumny a nie wsparciem.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Według oficjalnych danych, tylko w styczniu zbankrutowało ponad 30 tys. firm. W większości są to firmy mikro i małe, które wytwarzają ponad 50 procent polskiego PKB. To zakończy się fatalnymi skutkami dla polskiej gospodarki. To nie są tylko skutki związane z zamykaniem firm i wzrostem drożyzny. Ta drożyzna nie jest spowodowana tylko czynnikami obiektywnymi, na które rząd nie ma wpływu ale również są konsekwencją tego, że przedsiębiorcy muszą ratować swoje biznesy, a co za tym idzie - podnosić ceny - mówił Prezes Porozumienia Jarosław Gowin. - Rozmawialiśmy z mikro i małymi przedsiębiorcami. Odpowiedzialność za skutki Polskiego Ładu spada bezpośrednio na premiera Mateusza Morawieckiego. Jarosław Kaczyński sugeruje, że w Ministerstwie Finansów zawiązał się jakiś spisek urzędników, którzy dążyli do tego by Polski Ład przyniósł złe efekty. Ani Jarosław Kaczyński, ani Mateusz Morawiecki nie mogą być zaskoczeni skutkami Polskiego Ładu, ponieważ Porozumienie przestrzegało, że takie właśnie będą efekty.

Według prezesa Porozumienia, powinny zostać zachowane tylko dwa rozwiązania wprowadzone w ramach Polskiego Ładu.

- Polski Ład powinien zostać zawieszony. Powinny zostać utrzymane tylko dwa rozwiązania - zniesienie kwoty wolnej od podatku i podniesienie wysokości drugiego progu, ponieważ to są rozwiązania korzystne dla obywateli. Cała reszta powinna wylądować w koszu - mówił Jarosław Gowin.

- Polski Ład uderzył w przedsiębiorców, uderzył w różne grupy zawodowe, pielęgniarki, górników urzędników, ale uderzył również w samorządy. Poprzez zmniejszenie wpływów z podatków PIT i CIT, samorządy mają mniej środków na wydatki bieżące. Według danych Związku Miasto Polskich, miasto Kalisz straciło około 50 mln zł na Polskim Ładzie. Obietnice przekazania środków na cele inwestycyjne to oczywiście dobry ruch ale to nie zrekompensuje tych strat, dlatego, że ze środków na inwestycje, prezydent, burmistrz czy wójt, nie może przeznaczyć tych środków na bieżące utrzymanie szkół, przedszkoli, służby zdrowia. Włodarz musi wówczas szukać tych środków gdzie indziej. Zdobywa je podnosząc np. lokalne podatki - wyjaśnia poseł na Sejm RP Stanisław Bukowiec.

Porozumienie proponuje inne rozwiązanie dla samorządów.

- Ponieważ zwiększyły się przychody budżetowe związane z inflacją, a tym samym zwiększeniem podatku VAT i szacujemy, że jest to kwota około 20 mld zł, proponujemy aby samorządy miały udział w podatku VAT. Do tej pory nie było to stosowane. W tym przypadku tak powinno być. Proponujemy aby gminy miały udział w kwocie 200 zł od jednego mieszkańca, powiat 75 zł od mieszkańca a województwo 25 zł od osoby - mówił poseł Stanisław Bukowiec.

Koszt tego rozwiązania miałby wynieść około 11,5 mld zł.

- 2,2 mln to liczba niebagatelna, w której kryją się polscy, mali, mikro i średni przedsiębiorcy. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu wielu z tych przedsiębiorców jest na granicy upadłości. Wielu z nich mówi dzisiaj, że działalność gospodarcza w obecnych warunkach w ogóle się nie opłaca. 90 procent to są małe i średnie firmy. Pozostałe to mikroprzedsiębiorstwa, które są trampoliną tej gospodarki, one wytwarzają 50 procent polskiego PKB. W prowadzone zmiany są bardzo niekorzystne - mówił przedsiębiorca Mateusz Kubacki.

O trudnej sytuacji w branży gastronomicznej opowiedział przedsiębiorca Mateusz Niżniowski, członek kaliskiego Porozumienia. 

- Sytuacja w branży gastronomicznej w 2021 roku to było ciągłe zamykanie, niepewność, lockdown za lockdownem, sprzedaż tylko na wynos a później jeszcze limity 50 procent i 30 procent klientów w lokalach. Przedsiębiorcy zaczęli się wahać czy jest sens prowadzenia działalności. Wielu pracowników zaczęło się przebranżawiać. Wszyscy mocno czekali na to co przyniesie rok 2022 i jaką pomoc przygotuje rząd dla tej branży. Co nam przygotował PiS? Zafundował nam 3 gwoździe do trumny - Polski Ład, drożyznę i galopującą inflację. Każdy kto ma małą gastronomię zastanawia się czy jest jeszcze sens w ogóle odpalać piec - mówił Mateusz Niżniowski. - Niepewność podatkowa jaką wprowadza Polski Ład spowodowała, że młodzi ludzie, którzy chcieli w tym mieście inwestować w gastronomię i chcieli inwestować w tą branżę, zrezygnują.

- Jako młody przedsiębiorca jestem zbulwersowany. Prowadząc firmę już prawie 2 lata, nie spotkałem się z czymś takim, aby rząd wprowadzał antyprzedsiębiorczy i antypolski program. Polski Ład to program, który wyniszcza małe i średnie przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy mówią "Nie", zamykają swoje firmy, wyjeżdżają za granicę i tam na godnych warunkach prowadzą swoje przedsiębiorstwa - mówił Szymon Furman, prezes kaliskiego Porozumienia oraz przedsiębiorca. - Wzrastają koszty stałe, składka zdrowotna, księgowi nie radzą sobie z nowym systemem. Apelujemy do polityków PiS i rządu, przeproście za to co zrobiliście Polakom, wyrzućcie program Polski Ład do kosza, zostawicie tylko kwotę wolną od podatku i drugi próg podatkowy i zorganizujcie rzetelne konsultacje społeczne.

Na konferencji w Kaliszu gościli również Rzecznik Prasowy Koła Parlamentarnego Porozumienia Jan Strzeżek oraz przedsiębiorca Jacek Hecht.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować