Polska średnich miast - dyskusja o Kaliszu

2019-06-11 16:00:00 Organizatorzy

Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a oraz Fundacja im. F. Eberta zapraszają na dyskusję panelową pt. “Polska średnich miast: bariery rozwoju, wyzwania, progresywne recepty”, która odbędzie się 26 czerwca o g. 18 w restauracji KTW Park, Park Miejski 2 w Kaliszu.

W dyskusji udział wezmą:

MAREK SZYMANIAK – dziennikarz i reporter; publikował m.in. w Magazynie TVN24, „Dużym Formacie” i „Newsweek Polska”; autor książki pt. “Urobieni. Reportaże o polskiej pracy”, za którą został nominowany do Nagrody im. Teresy Torańskiej.

EWELINA KNAJDEKMARCINKOWSKA – animatorka kultury i pedagożka, designerka, projektantka wnętrz, producentka wydarzeń kulturalnych, aktywistka miejska; prezeska Stowarzyszenia Multi.Art; współrganizatorka kaliskiego Multi Art Festival, Kina Letniego oraz projektów W-akacje i Kalisz po sąsiedzku; założycielka grupy Revo:Home & friends.

BARBARA OLIWIECKA – radna rady miejskiej Kalisza, inicjatorka Obywatelskiego Monitoringu Powietrza i Klubu Wystąpień Publicznych dla młodzieży.

MACIEJ BŁACHOWICZ – historyk, regionalista; członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Posiada oraz honorowy przewodnik PTTK; współautor (wraz z Anną Tabaką) m.in. : „Szkatułki czasu: najstarsze kaplice Kalisza”, Kalisz 2007, „Nowy Kaliszanin”, Kalisz, 2010, „Pałac Chrystowskich w Tłokini Kościelnej”, Kalisz 2013.

MIKOŁAJ PANCEWICZ – w latach 1991-1993 aktywista Federacji Zielonych, 2008-2015 koordynator Klubu Krytyki Politycznej w Kaliszu; inicjator i współzałożyciel stowarzyszenia Kaliska Inicjatywa Miejska.

Moderacja: MICHAŁ SYSKA (Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a).

Z badań Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN wynika, że na 250 mniejszych i średnich miast (o liczbie powyżej 20 tys. mieszkańców lub powyżej 15 tys., jeśli to miasto powiatowe, z wyłączeniem stolic województw), aż 122 ma poważne problemy rozwojowe. Zmagają się z takimi wyzwaniami, jak: depopulacja, migracje i emigracja, wykluczenie transportowe, starzenie się społeczeństwa, deficyt dobrych i stabilnych miejsc pracy.

Jakie są bariery rozwojowe mniejszych i średnich miast w Polsce? Jakie są największe wyzwania? Jakie są recepty na problemy? Na te i inne pytania szukać będziemy odpowiedzi podczas dyskusji w Kaliszu, która jest częścią cyklu organizowanego przez OMS im. Lassalle’a i Fundację im. Eberta, w ramach którego spotkania takie odbyły się w Zawierciu, Koszalinie, Kielcach, Płocku, Bełchatowie, Gdyni, Dąbrowie Górniczej, Radomiu i Świdnicy.

Zapraszamy! Wstęp wolny.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ