Społeczne

Policja zatrzymała podejrzanych o wysadzenie bankomatu na Wyszyńskiego! Jeden w areszcie, drugi na wolności! [Zdjęcia]

2019-08-14 12:37:54 BK, MW

Policjanci Wydziału Kryminalnego kaliskiej policji zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o wysadzenie bankomatu, na ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, na os. Dobrzec. Są to obywatele Mołdawii. Sąd Rejonowy w Kaliszu w środę zdecydował, że 26-letni Veaceslav S. następne trzy miesiące spędzi w areszcie, natomiast co do 24-letniego Nicolaia C. nie zastosował środka zapobiegawczego.

fot. MW
fot. MW

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu prowadzi postępowanie dotyczące kradzieży z włamaniem jakie miało miejsce w nocy, 22 lipca br. na os. Dobrzec. Podejrzani mieli wysadzić bankomat i uciec z miejsca zdarzenia. - W ramach postępowania zatrzymani zostali dwaj obywatele Mołdawii, w wieku 24 i 26 lat. Przedstawiono im zarzut, że usiłowali dokonać kradzieży z włamaniem do bankomatu jednego z banków na terenie os. Dobrzec. Działali w celu zaboru środków pieniężnych w kwocie blisko 320 tys. zł. Chcieli to zrobić poprzez zdetonowanie bankomatu przy użyciu substancji wybuchowej - mówił Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - Nie osiągnęli zamierzonego celu z uwagi, że urządzenie nie otworzyło się w części, w której znajdowała się gotówka.

Zatrzymani usłyszeli jeszcze cztery inne zarzuty dotyczące uszkodzenia mienia - 53 tys. zł strat poniósł bank PKO, 52 tys. zł na szkodę spółdzielni mieszkaniowej na skutek uszkodzenia elewacji budynku, ponad 6 tys. zł na szkodę Optyka zajmującego jeden z lokali i ponad 20 tys. zł na rzecz Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Prokuratura złożyła wniosek o umieszczenie podejrzanych w tymczasowym areszcie na okres 3 miesięcy. Od godziny 12:00 w Sądzie Rejonowym w Kaliszu trwa posiedzenie aresztowe. 

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosuje tymczasowy areszt dla 26-letniego Veaceslava S.

- Sąd zastosował w dniu dzisiejszym tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy wobec jednego ze współpodejrzanych o przestępstwo usiłowania kradzieży poprzez zdetonowanie bankomatu. Sąd podzielił stanowisko prokuratury, że na obecnym etapie zgromadzony dotychczas materiał dowodowy uprawdopodabnia fakt, że podejrzany dopuścił się przestępstwa - mówi prokurator Katarzyna Socha. - W ocenie prokuratory zachodzi obawa ukrycia się bądź ucieczki podejrzanego, przy stwierdzeniu, że nie ma stałego zameldowania w kraju oraz jest obywatelem obcego państwa. Zachodzi również w ocenie prokuratury obawa matactwa, wpływania na świadków i współpodejrzanych. Grozi mu realnie surowa kara. Czyn, którego mu zarzucono zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury ws. drugiego podejrzanego 24-letniego Nicolaia C. i wypuścił go na wolność.

- Wobec drugiego z podejrzanych Sąd nie podzielił argumentacji prokuratora i nie zastosował najsurowszego środka w postaci tymczasowego aresztowania – mówi prokurator Katarzyna Socha – W takich sprawach jak ta ujęcie podejrzanych wymagało od organów ścigania i Komendy Wojewódzkiej Policji bardzo intensywnie zakrojonych działań. Jest to konfiguracja wieloosobowa, jest to początkowy etap i wymagane jest aby te dowody były dalej przeprowadzane i zostaną poddane dogłębnej analizie. Co do trzeciego z podejrzanych nie mamy danych umożliwiających wykonanie czynności procesowych - dodaje.

O eksplozji na ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego pisaliśmy: https://calisia.pl/index.php/potezna-eksplozja-przy-ul-wyszynskiego,23096

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ