Społeczne

Pójdą pod tęczową flagą przez Kalisz

2019-07-17 14:18:16 red

Wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach, rzetelnie prowadzona i powszechna edukacja seksualna, dążenie do możliwości formalizowania związków jednopłciowych i ochrona praw zwierząt to niektóre z postulatów organizatorów I Kaliskiego Marszu Równości, który odbędzie się 22 września. Mimo, że data nie ma szczególnego historycznego znaczenia, to przypada na kumulację kampanii wyborczej. Jednak według organizatorów, wśród których są między innymi osoby związane z Wiosną Biedronia, ma nie być żadnych oficjalnych agitacji politycznych. - Nie jest jednak wykluczone, że uczestnicy będą związani z ugrupowaniami politycznymi i będą mieli jakieś transparenty – mówi Igor Sulwiński rzecznik prasowy I KMR.

fot. MW
fot. MW

- Do organizacji marszu zainspirowały mnie przygnębiające doświadczenia znajomych ze środowisk LGBT+. Szczególnie tych żyjących w małym mieście, gdzie są dyskryminowani i wykluczani np. poprzez szyderstwa, które potrafią doprowadzić ich do depresji, a nawet prób samobójczych. Liczę, że nasz Marsz przywróci im godność i doda sił do walki z nietolerancją – mówi Monika Mierzejewska przewodnicząca komitetu organizacyjnego I Kaliskiego Marszu Równości.

I Kaliski Marsz Równości odbędzie się w niedzielę 22 września. W tej chwili organizatorzy nie zdradzają trasy marszu, ale – Zrobimy wszystko, żebyśmy byli jak najbardziej widoczni w naszym mieście. Trasa zostanie podana pod koniec sierpnia – deklaruje Igor Sulwiński rzecznik prasowy I Kaliskiego Marszu Równości – Maszerujemy, ponieważ chcemy zamanifestować poparcie dla osób, które czują się wykluczone, czy są dyskryminowane w naszym społeczeństwie – dodaje.

Według organizatorów lista osób, które są dyskryminowane jest bardzo długa – poczynając od kobiet, uchodźców, emigrantów, niepełnosprawnych, aż po osoby o innej orientacji seksualnej, innym kolorze skóry, transpłciowe i o innych poglądach religijnych niż chrześcijaństwo.

Postulaty, z którymi będą szły osoby w Marszu to:

- zniesienie barier ograniczających dostęp do dóbr kultury, miejsc rozrywki i innych miejsc publicznych dla osób niepełnosprawnych

- wzmocnienie ochrony prawnej przed mową nienawiści i przestępstwami wobec osób LGBT+

- wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach

- humanitarne traktowanie uchodźców i emigrantów

- rzetelnie prowadzona i powszechna edukacja seksualna

- regulacja prawna ułatwiając proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transpłciowym

- dążenie do możliwości formalizowania związków jednopłciowych

- polityka na rzecz równości płci

- ochrona praw zwierząt

Patronkami "duchowymi" I Kaliskiego Marszu Równości będą Maria Konopnicka i Maria Dąbrowska – Znane wszystkim Polkom i Polakom, związane z Kaliszem. Obie panie zarówno w swojej twórczości jak i w życiu prywatnym dość dobrze wpisują się w idee, które Marszowi Równości towarzyszą. Bardzo nam zależy, żeby to był marsz pełen radości, wzmacniających emocji i dobrej energii, która ma dać siłę wszystkim osobom, które borykają się z jakąkolwiek dyskryminacją – mówi Kalina Michocka wiceprzewodnicząca komitetu organizacyjnego I Kaliskiego Marszu Równości, działaczka Wiosny Roberta Biedronia – Liczymy na udział ciekawych osób – dodaje.

Mimo, że wśród organizatorów są działacze polityczni, szczególnie z kręgów Wiosny Roberta Biedronia, a data najprawdopodobniej (ponieważ nie jest jeszcze znana konkretna data wyborów) przypada na trzy tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, Marsz ma nie mieć związku z polityką – Robimy to po prostu tak jak wszystkie Marsze Równości. Nasz komitet też jest zróżnicowany politycznie. Angażujemy w różnych strukturach – mówi Igor Sulwiński, dodając jednak – Na poziomie organizacyjnym nie jesteśmy związani z żadną partią. Nie jest jednak wykluczone, że uczestnicy będą związani z ugrupowaniami politycznymi i będą mieli jakieś transparenty – dodaje.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować