Podziemne miasto skarbów

2015-07-24 08:45:00 redakcja na podst. kalisz.pl

Denar królewski Bolesława Śmiałego i denar Władysława Hermana, a nawet „zlepek” denarów krzyżowych odkryli kaliscy archeolodzy podczas prac poszukiwawczych prowadzonych na Starym Mieście. Ponadto badacze zajrzą do portfela kaliszanina z 1100 roku, żeby sprawdzić jego zawartość.

fot. Adam Kędzierski
fot. Adam Kędzierski

Wyjątkowym odkryciem naukowców jest „zlepek” denarów krzyżowych. Badacze zakładają, że może to być zawartość nie zachowanej sakiewki.

Ciekawe, co kaliszanin z roku 1100 miał w swoim portfelu – czy były to tylko krzyżówki, czy może jakieś denary Piastów? – pyta kaliski archeolog Adam Kędzierski.

I jak zapowiada, dowiemy się po konserwacji.

Tegoroczne wykopaliska przyniosły wyjątkowe zabytki numizmatyczne – denar królewski Bolesława Śmiałego i denar Władysława Hermana.

Liczba odkrytych w ciągu ostatnich sześciu lat monet obu tych władców przewyższa zdecydowanie wszystkie znaleziska tego typu z Poznania, Gniezna, Giecza i Lednicy. O ile można dyskutować, czy Piastowie wywodzili się z Kalisza, czy Giecza, o tyle z pewnością od lat 40. XI wieku był przez jakiś czas najważniejszym ośrodkiem politycznym w Wielkopolsce – mówi Kędzierski.

Zdaniem archeologa istnieje wiele przesłanek wskazujących na to, że to właśnie z grodu nad Prosną, Kazimierz Odnowiciel rozpoczął odbudowę Państwa Polskiego. Najazd Brzetysława czeskiego na Polskę w 1038 r. ominął zapewne Kalisz, w odróżnieniu od złupionego Poznania, Gniezna i Lednicy. Jeszcze za rządów księcia Zbigniewa w początkach XII stulecia, kaliski ośrodek mógł być jeszcze najważniejszy w Wielkopolsce. Nie dziwmy się więc, że odkrywane są na kaliskim Starym Mieście bardzo ciekawe zabytki, w tym tak rzadkie w Wielkopolsce monety Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana, wybijane w odległym Krakowie – mówi kaliski badacz.

Badania wykopaliskowe na kaliskim Starym Mieście – między dawnym centrum wczesnośredniowiecznej osady targowo-rzemieślniczej, a Prosną, w związku z postępującą zabudową tej dzielnicy, są niezwykle ważne dla uratowania resztek dziedzictwa naszego najstarszego Kalisza.

Wykopaliska są wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie i Miasta Kalisza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować