Kultura

Podsumowanie minionego sezonu kulturalnego

2020-10-31 11:00:00 UM Kalisz

Tegoroczna Inauguracja Roku Kulturalnego 2020/2021 nie odbyła się w formie tradycyjnej, ze względu na zbyt duże ryzyko zarażenia wirusem Covid-19. Prezydent Miasta jak co roku docenił osoby zasłużone dla kultury. Ich sylwetki były już zaprezentowane na stronie internetowej miasta. Słowa do środowiska związanego z kulturą skierowali Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza i Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek ˗ podsumowali mijający czas.

zdjęcie archiwalne BK
zdjęcie archiwalne BK

Każdego roku spotykaliśmy się z twórcami, artystami, organizatorami, mecenasami działalności kulturalnej, popularyzatorami kultury oraz osobami uczestniczącymi w życiu kulturalnym Miasta Kalisza na uroczystej Inauguracji Roku Kulturalnego. Spotkania te były okazją do świętowania, ale również wymiany poglądów i myśli o kulturze. Bieżący rok był dla kultury bardzo trudny z powodu znacznego ograniczenia jej działalności. Większość wydarzeń trzeba było przenieść do wirtualnej rzeczywistości, pozwalającej na nowego rodzaju spotkania i nową formę komunikacji.

Jak podkreślili Krystian Kinastowski i Grzegorz Kulawinek, z jednej strony musieliśmy zrezygnować z wielu bardzo interesujących projektów, lub przełożyć je na przyszłość, ale z drugiej strony ˗ ta sytuacja motywowała do podjęcia nowych wyzwań, co było możliwe dzięki pełnej pasji pracy artystycznej, a także dobrej organizacji kaliskich instytucji.

Prezydent Krystian Kinastowski przypomniał, że obok spotkań online uczestniczyliśmy, kiedy tylko zaistniała taka możliwość, w wydarzeniach organizowanych m.in. w galeriach, salach koncertowych i w plenerze, takich jak na przykład: Święto Rzeki Prosny i występ Ani Rusowicz oraz Kwartetu Tomasza Bielskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej.

Zwrócił uwagę na sztukę, która ozdobiła nasze ulice. „Możemy pochwalić się oryginalnymi muralami. Jeden z nich, w ramach partnerskiej współpracy, wykonało czworo artystów: Shuai Zhang (Chiny), Nadine Minzer (Białoruś), Ariel Zaremba (Ukraina) i Zoriana Volianska (Ukraina). Tematem przewodnim malowidła, które powstało na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 8 jest las, związki człowieka i przyrody oraz historia Lasów Państwowych. Kolejny mural możemy podziwiać na budynku Szkoły Podstawowej nr 6 w Kaliszu. Wpisuje się on w obchody 100-lecia istnienia placówki i przedstawia wizerunek jej patrona ˗ Henryka Sienkiewicza”.

Prezydent zaznaczył, że w tym i kolejnym roku wszystkim wydarzeniom kulturalnym patronuje Rodzina Fibigerów. „Zasługi tego rodu dla przemysłu muzycznego w Polsce i na świecie są nieocenione” ˗ wspomniał. Rok Rodziny Fibigerów zainaugurował mistrzowski recital fortepianowy prof. Zbigniewa Raubo.

Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Miasta Kalisza, nadmienił m.in. o niełatwym czasie dla Filharmonii Kaliskiej, która przecież obchodziła 45. rocznicę powstania orkiestry symfonicznej w naszym mieście. Początek sezonu był dla instytucji bardzo udany, prowadzony z prawdziwym entuzjazmem, wśród rzeszy melomanów i znamienitych gości. Jednak w rezultacie obostrzeń placówka musiała zawiesić działalność koncertową. Dodatkowo, nieuchronnym okazało się pożegnanie z Adamem Klockiem, dotychczasowym dyrektorem naczelnym i artystycznym.

„Wiele działo się również za sprawą: Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, która umożliwiła kaliszanom ponowne obcowanie z dorobkiem wybitnego artysty prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, a także zaprezentowała „Dziennik Minotaura 2020” Andrzeja Bednarczyka. Ciekawą ofertę przygotował Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”, prezentujący m.in. prace Jerzego Dudy˗Gracza oraz Edwarda Dwurnika. Obie instytucje, w czasach pandemii weszły intensywniej niż wcześniej w przestrzeń wirtualną, dzięki czemu wzbogaciły już istniejące i wykreowały nowe projekty” ˗ podsumował wiceprezydent.

Grzegorz Kulawinek zaakcentował międzynarodowy format obchodów Roku Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu i wyraził nadzieję, że przerwane wybuchem pandemii obchody Roku Rodziny Fibigerów będą kontynuowane z podobnym rozmachem w 2021 roku.

„Podsumowując miniony rok, celowo skupiłem się na tym, co mimo przeszkód udało się nam zrealizować. To, że nie narzekaliśmy, że niektóre sprawy trzeba było przełożyć, z innych zrezygnować, by w ich miejsce wykreować nową wartość, wymownie świadczy o ogromnym potencjale środowiska i jego możliwościach” ˗ podziękował wszystkim ludziom kultury wiceprezydent.

W załącznikach pełna treść wystąpień Krystiana Kinastowskiego, Prezydenta Miasta Kalisza i Grzegorza Kulawinka, Wiceprezydenta Miasta Kalisza.

Tym wpisem rozpoczynamy cykl prezentacji działalności instytucji kultury, ochrony dziedzictwa kulturowego oraz zadań publicznych dofinansowanych przez miasto, realizowanych przez organizacje pozarządowe.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ