Podsumowanie Kongresu Miast Polskich

2010-09-17 15:11:15 Aga

Zakończył się VIII Kongres Miast Polskich, który w najstarszym mieście w Polsce zgromadził około 150 przedstawicieli polskich miast. Uczestnicy obrad dyskutowali na temat ochrony zabytków i miejskiego dziedzictwa, a także finansów miast. Podczas piątkowej konferencji prasowej podsumowano dwa dni dyskusji.

Aga
Aga
Zebrani w Kaliszu prezydenci i burmistrzowie z niepokojem odnoszą się do pogarszającego się od dwóch lat stanu finansów samorządowych. Rośnie zadłużenie samorządów. Warto przy tym zaznaczyć, że samorządy zadłużają się tylko i wyłącznie na inwestycje w odróżnieniu od Skarbu Państwa, który zadłuża się na wydatki bieżące – mówił prezydent Poznania, Ryszard Grobelny.
Zdaniem samorządowców stawiane im wymagania co do realizacji wielu zadań, łączące się ze zwiększonymi wydatkami nie idą w parze z rosnącym zasilaniem finansowym ze strony państwa. Tymczasem samorządy realizują trzy czwarte inwestycji sektora finansów publicznych. Jeśli mają być realizowane zadania istotne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców, konieczne jest wzmocnienie finansów samorządowych.
Przedstawiciele samorządów oczekują podjęcia rzetelnej debaty na temat finansów publicznych a także w zakresie ograniczania wydatków publicznych. W ramach tego chcą m.in. przywrócenia zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych Jednostek Samorządu Terytorialnego, zmiany systemu wyrównawczego, który powinien uwzględniać nie tylko równy rozkład dochodów JST, ale także zróżnicowane koszty realizacji zadań.
Podczas konferencji poruszano także problem związany z drogami w miastach na prawach powiatu. Miastom tym przekazano wprawdzie wszystkie drogi w ich graniach (w tym wojewódzkie i krajowe), jednak bez wystarczających środków finansowych. Samorządowcy postulowali także o uznanie modernizacji dróg lokalnych za absolutny priorytet w procesie planowania wykorzystania środków unijnych na lata 2014 – 2020.
Poruszano także kwestię zabytków i rewitalizacji miast. Ryszard Grobleny zapowiedział, że niewykluczone jest, że wielkopolski konserwator wojewódzki będzie odpowiedzialny za zbudowanie nowego systemu ochrony zbytków w ministerstwie. Być może uda się go tak zorganizować, że pewne obiekty, o charakterze narodowym zostaną pozostawione pod pieczą państwa, natomiast za obiekty o charakterze lokalnym byłyby odpowiedzialne władze lokalne.
Prezydent Kalisza Janusz Pęcherz podkreślał, że w niektórych województwach, m.in. w Wielkopolsce nie ma programów rewitalizacyjnych, stąd brakuje pieniędzy na to, by rewitalizować części miasta, które tego procesu wymagają.
Samorządowcy zakończyli Kongres wieloma wnioskami, które chcą forsować dalej prowadząc do pożądanych zmian.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ