Społeczne

Podsumowanie I etapu rekrutacji do kaliskich szkół - Blisko 60 procent kandydatów spoza Kalisza

2019-07-16 15:30:00 BK

Pierwsze emocje za nami. Zakończyła się kwalifikacja uczniów do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w Kaliszu. 3770 uczniów dostało się do wymarzonych szkół, na wybrane kierunki. Blisko 64 procent będzie uczyło się na pierwszym wybranym przez siebie oddziale. Sytuacja w tym roku nie było prosta dla samorządu, ze względu na tzw. podwójny rocznik. W niepublicznym liceum są jeszcze miejsca. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Kuratorium Oświaty opublikowało wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Łącznie w rekrutacjach dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Kaliszu wzięło udział 3953 uczniów, którzy złożyli komplet niezbędnych dokumentów. System elektroniczny, na podstawie liczby punktów uzyskanych przez kandydatów ze świadectw ukończenia szkoły, egzaminu oraz dodatkowych osiągnięć zakwalifikował od razu 3770 uczniów – 1917 do liceów ogólnokształcących i 1853 do szkół zawodowych. W 2018 liczba uczniów przystępujących do rekrutacji wyniosła 1829. Oszacowanie dokładnych liczb nie było proste - blisko 60 procent kandydatów pochodzi bowiem z powiatu kaliskiego, 41 procent z Miasta Kalisza.

- Proporcje przewidywane na początku br. potwierdziły się. Presja podwójnego rocznika sprawiła, że więcej osób składało wnioski do większej liczby oddziałów. Uczeń ze względu na podwójny rocznik mógł wybrać więcej szkół niż w poprzednich latach. Preferencji mogło być nawet 30 - mówił Mariusz Witczak, Naczelnik Wydziału Edukacji UM Kalisz.

Podczas pierwszego etapu rekrutacji, z pierwszych wybranych przez uczniów preferencji, tj. oddziałów w danej szkole zakwalifikowanych zostało 64 procent. Blisko połowa kandydatów zakwalifikowała się do liceów, natomiast pozostała część do szkół zawodowych, w tym głównie do techników. 183 osoby nie zostały zakwalifikowane do żadnych szkół - 109 ze szkół gimnazjalnych i 74 ze szkół podstawowych. W ubiegłym roku liczba ta wynosiła łącznie 92 osoby. 

- Niektórzy uczniowie mają słabsze wyniki i w preferencjach przez nich wybranych okazało się, że liczba kandydatów z lepszym wynikiem jest większa. Są również kandydaci, którzy wybrali bardzo małą liczbę oddziałów. W liczbie osób niezakwalifikowanych 114 pochodzi  spoza Kalisza. Są uczniowie, którzy wybrali tylko jedną preferencję. Możliwe, że swojej dalszej edukacji nie szukają w Kaliszu, a szkołach z ich bliższego otoczenia - mówił Mariusz Witczak.

Do samej rekrutacji liczba zabezpieczonych miejsc w szkołach wynosiła 4700. Ze względu na brak zainteresowania poszczególnymi oddziałami w kaliskich szkołach, musiały one zostać zamknięte. Jak zapewnia Naczelnik liczba wolnych miejsc jest większa niż osób zakwalifikowanych. Do 24 lipca uczniowie zakwalifikowanie dostarczają do szkół oryginały świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego. W rekrutacji uzupełniającej czeka 311 wolnych miejsc w kaliskich szkołach. Rekrutacja ta trwa do 30 lipca.

Największym zainteresowaniem w tym roku cieszyły się oddziały w II LO, III LO, I LO oraz w Zespole Szkół Technicznych i Zespole Szkół Techniczno-Elektronicznych.

Jak zapewnia Naczelnik, Kalisz nie boryka się z problemami lokalowymi. Jedną ze szkół, która zwiększy ilość sal lekcyjnych i pracowni jest III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, dostosowując pomieszczenia po byłych mieszkaniach i pomieszczeniach socjalnych.

- Jest to jedyny przypadek inwestycyjny. Miasto Kalisz jest w bardzo dobrej sytuacji, biorąc pod uwagę sytuację innych miast tej wielkości a nawet większych. Mamy komfort, że nie musimy wydawać dużej ilości środków - mówił Naczelnik.

Poszukując dodatkowych miejsce dla młodzieży zapytaliśmy Prezesa  Zarządu Niepublicznego Liecum Ogólnokształcącego Edukator - Zbigniewa Czelustę jak wygląda nabór do tej szkoły? 

- Rekrutacja do naszego Liceum jeszcze trwa - przyjmujemy młodzież zarówno do klas w  cyklu 3 i 4 letnim. Misją naszego Liceum Kjest świadczenie usług edukacyjnych na jak najwyższym poziomie przy zachowaniu przyjaznej atmosfery pracy dla nauczycieli i uczącej się młodzieży.

Ambicją szkoły jest stworzenie takich profili nauczania, które młodzież wybrała i które będą dopasowane do ich oczekiwań i marzeń. W cyklu 4 letnim proponujemy 3 profile, w cyklu 3 letnim - 2. 

Liceum 4 letnie - profile:

biologiczno – chemiczno - matematyczny
matematyczno – fizyczny
humanistyczny 

Liceum 3 letnie - profile: 

biologiczno – chemiczno – matematyczny
geograficzno – matematyczno - językowy

 

Rekrutacja w Liceum KSO Edukator jest nadal otwarta, chcemy zebrać w najbliższych dniach ostatnie aplikacje od wszystkich tych, którzy w wyniku zdublowania się roczników, po reformie edukacji, nie będą usatysfakcjonowani, a w Edukatorze znajdą swoje miejsce i będą rozwijać swoje talenty - dodaje Prezes Czelusta.

Naszym celem jest stworzenie jak najlepszych warunków nauczania, w tym przede wszystkim ograniczone liczbowo klasy oraz dogodne godziny zajęć dla uczniów tak by praca dydaktyczna mogła być efektywna i ukierunkowana na rozwijanie talentów i odpowiednie przygotowanie do egzaminu maturalnego a w konsekwencji wyboru najbardziej odpowiedniego kierunku studiów.

Informacje bieżące są dostępne dla wszystkich zainteresowanych w sekretariacie szkoły Al. Wojska Polskiego 29 tel. 733 431 551 oraz (62) 500 59 35.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ