Kultura

Planetarium Kopernika zawita w Stawiszynie

2022-08-20 08:00:00 Centrum Nauki Kopernik

Planetobusu z mobilnym planetarium Centrum Nauki Kopernik na pokładzie nie opuszcza jeszcze ziemi wielkopolskiej. 22 i 23 sierpnia Planetobus będzie gościł w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie.

fot. Piotr Molęcki/Centrum Nauki Kopernik
fot. Piotr Molęcki/Centrum Nauki Kopernik

Przez dwa dni dzieci i młodzież z tej miejscowości i okolic będą mogli wziąć udział w bezpłatnych pokazach planetarium. Ponadto będą mogli również samodzielnie korzystać z interaktywnych eksponatów, a także zadawać pytania i eksperymentować z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik odkrywając tajniki kosmosu. Zajęcia z udziałem mobilnego planetarium są częścią programu Nauka dla Ciebie - wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik oraz Ministra Edukacji i Nauki. 

Inicjatorem wizyty Planetobusa w Stawiszynie jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu - Partner Regionalny Centrum Nauki Kopernik w zakresie programu Klub Młodych Odkrywców.

Czy w kosmosie noszą kapelusze?
Planetarium Kopernika w Stawiszynie

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie jest już w trasie z mobilnym planetarium na pokładzie. Choć wakacje trwają w najlepsze Planetobus nie „wybrał się” na odpoczynek tylko wciąż przemierza Polskę wszerz i wzdłuż. I tak 22 i 23 sierpnia pojawi się w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie. Zapraszamy dzieci i młodzież na bezpłatne pokazy i zajęcia z astronomii.


Wszyscy możemy być astronomami!
Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca - Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Co przywozi Planetobus?
Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie, w tym zobaczą między innymi galaktykę Sombrero.




Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować