PiS organizatorem Forum Rolnego w Żelazkowie

2015-07-21 20:09:00 red.

Analiza problemów wsi i debata nad przyszłością regionalnego i polskiego rolnictwa będzie tematem II Forum Rolnego w Żelazkowie w najbliższą niedzielę 26 lipca. Gościem specjalnym będzie europoseł Janusz Wojciechowski.

Agnieszka Michalak i Piotr Kaleta z regionalnych struktur PiS
Agnieszka Michalak i Piotr Kaleta z regionalnych struktur PiS

Organizując Forum Rolne partia Prawo i Sprawiedliwość chciałaby stać się rzecznikiem interesu rolniczego i gospodarczego naszego regionu. Dlatego do szerokiej debaty zaprasza wszystkich zainteresowanych problemami polskiej wsi, bez względu na światopogląd polityczny. Organizatorzy pragną zebrać specjalistów z różnych dziedzin rolnictwa i zrobić tzw „burzę mózgów”. Stąd obecność europosła Janusza Wojciechowskiego, który jest wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim i może zaproponować pewne konkretne rozwiązania.

PiS wskazuje szczególnie na kilka bolączek, które wymagają pilnego omówienia i poszukania dróg wyjścia. Jest to m. in. słabnąca dochodowość produkcji rolniczej i likwidacja lokalnego rynku sprzedaży płodów rolnych.

- Mam na myśli Giełdę Kaliską, która faktycznie już nie istnieje przez to, że wprowadziliśmy na nasz rynek zagraniczne firmy i sklepy wielkopowierzchniowe, które nie odprowadzają w Polsce podatków, tylko wywożą pieniądze zagranicę. To w głównej mierze przyczyniło się do słabnącej dochodowości kaliskiego rolnictwa, ogrodnictwa, sadownictwa i hodowli zwierząt. Widzimy zubożenie ludzi na wsi i odpływ młodych do miast – powiedziała na konferencji prasowej Agnieszka Michalak – współorganizator Forum.

Kolejnym tematem, który będzie podjęty na Forum jest masowa wyprzedaż ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Jak zauważyła Agnieszka Michalak, z opublikowanego niedawno raportu w Brukseli wynika, że za pośrednictwem Agencji wykupiono w Polsce już ponad 200 tysięcy hektarów ziemi. Dotyczy to głównie gruntów na opolszczyźnie i w zachodniopomorskiem, lecz po okresie ochronnych, który kończy się za rok, problem ten, wg PiS może pojawić się także w Wielkopolsce.

Ponadto wg informacji Prawa i Sprawiedliwości termin dopłaty bezpośredniej dla rolników zaplanowany na październik może zostać znacznie opóźniony z powodu niewydolności systemu informatycznego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Dotarły do nas informacje, że dopłaty mogą nastąpić dopiero w grudniu. Jest to niepokojące i wymaga wyjaśnienia, ponieważ część upraw kukurydzy i zbóż w powiecie kaliskim jest dotknięta suszą, więc przesunięcie dopłat może być dotkliwe dla rolników – powiedział Piotr Kaleta ze struktur PiS.

Organizatorzy spodziewają się burzliwych debat, jak miało to miejsce w roku ubiegłym. Liczą też, że w najbliższym czasie zmieni się w Polsce polityka rolna państwa, która polegać będzie na wspieraniu rolnictwa.

Na miejsce spotkania wybrano salę OSP w Żelazkowie (obok budynku Urzędu Gminy). Forum rozpocznie się o godzinie 17.00, w niedzielę, 26 lipca. Wstęp otwarty.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ