Motoryzacja

Piesi i rowerzyści pod lupą policji. Dziś i jutro akcja NURD

2019-10-10 13:00:00 red. za KMP Kalisz

Dzisiaj i jutro policjanci z Wielkopolski przeprowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Ich genezą jest troska o bezpieczeństwo w szczególności pieszych i kierujących rowerami, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

fot. ilustracyjne BK
fot. ilustracyjne BK

W ramach realizowanych działań o zasięgu wojewódzkim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzą się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Tylko w tym roku na drogach miasta i powiatu kaliskiego doszło do 1660 kolizji oraz 214 wypadków drogowych, w których rannych zostało 260 osób, a 11 poniosło śmierć. Niestety oznakowane przejściach dla pieszych są również miejscami niebezpiecznymi, gdzie dochodzi do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, niezależnie czy poruszają się w terenie zabudowanym, czy poza nim, muszą zachować szczególną uwagę, ponieważ w zderzeniu z jakimkolwiek pojazdem mechanicznym ich szanse na przeżycie są niewielkie. Warto zapamiętać, że bycie widocznym oznacza jednocześnie bycie bezpiecznym. Tę „starą” prawdę znają wszyscy, ale jeszcze wielu pieszych nie używa elementów odblaskowych poruszając się po zmierzchu. Pamiętajmy, że poza terenem zabudowanym noszenie odblasków to obowiązek. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich również w mieście.

Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę w szczególności przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruch ryzyko powstania wypadku drogowego jest duże.

Podczas dwudniowych działań policjanci będą zwracali uwagę na wzajemne relacje pomiędzy pieszymi, rowerzystami i kierującymi pojazdami. Wzajemny szacunek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa!

 

Przeglądaj zasoby calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ