Społeczne

Pierwsza JADŁODZIELNIA stanęła w Kaliszu [Zdjęcia]

2021-09-16 13:15:12 red

Marka Winiary wraz z Fundacją CHOPS uruchomiły w czwartek, 16 września pierwszą Jadłodzielnię, czyli miejsce w którym w prosty sposób możemy podzielić się jedzeniem i przy okazji sprawić, że zmniejszy się ilość marnowanego pożywienia. Punkt został uruchomiony przy ul. Towarowej 1.

fot. MW
fot. MW

- Jestem szczęśliwy, że po ponad roku pracy jesteśmy tutaj i inaugurujemy pierwszą Jadłodzielnię powstałą w ramach projektu „Winiary pomagamy w gotowaniu i niemaronowaniu” - mówi Szymon Ulkowski z firmy Nestle – Corocznie w Polsce ponad 9 milionów ton żywności jest marnowane. Statystycznie oznacza to, że każdy z nas marnuje ponad 235 kg jedzenia. Jesteśmy na niechlubnych czołowych miejscach wśród krajów Unii Europejskiej, które mają największy problem z marnowaniem żywności – podkreśla.

Każdego dnia ogromna ilość jedzenia jest marnowana, dlatego właśnie powstała Jadłodzielnia – Idea Jadłodzielni jest szalenie prosta – jest to punkt sąsiedzkiej wymiany jedzenia, które może ulec uratowaniu. Polega to na tym, że osoba która ma za dużo jedzenia, czy zrobiła za dużo zakupów może bezpłatnie przynieść dany towar do Jadłodzielni, a osoba potrzebująca może z tego skorzystać według własnych potrzeb - mówi Szymon Ulkowski z firmy Nestle.

Kaliska Jadłodzielnia jest pierwszą z szeregu takich punktów w całej Polsce. - Długo czekaliśmy na ten moment – mówi Roman Żarnecki prezes Fundacji CHOPS – Dziś jest uroczysty dzień kiedy wszyscy razem możemy tutaj być i inaugurować funkcjonowanie Jadłodzielni, ale wierzę w to, że to miejsce będzie fantastycznie funkcjonować – dodaje.

Jadłodzielnia to „szafa”, w której znajdują się półki oraz lodówka do której można wkładać jedzenie, a osoby potrzebujące w miarę potrzeby zabierać to co im w danym momencie jest przydatne.

Wolontariusze Fundacji CHOPS będą sprawowali opiekę nad tym miejscem.

Funkcjonowanie Jadłodzielni wspiera Miasto Kalisz.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ