Społeczne

Pielgrzymi wyruszyli z Kalisza na Jasną Górę! [zdjęcia, wideo]

2021-08-09 09:30:00 red.

Blisko 400 pielgrzymów z 7 kaliskich parafii, w 7 grupach, z pieśnią na ustach wyruszyło z Kalisza na Jasną Górę.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

9 sierpnia w formie tradycyjnej wyruszyła 384. Kaliska i 30. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po godzinie 8:00 rano na Lisie tradycyjnie biskup kaliski błogosławił poszczególne grupy pielgrzymów.

- Dziękuje, że jesteście, że nie wystraszyliście się covidu ani upałów. Życzę, żeby ten czas był dla Was piękny, dobry i błogosławiony, życzę dużo sił. Niech ten czas będzie czasem modlitwy, spotkania z Jezusem i abyście obok swoich spraw zanieśli też sprawy Diecezji Kaliskiej – mówił do wyruszających grup biskup kaliski Damian Bryl.

Zobaczcie całą relację w wyjścia pielgrzymów z Kalisza

Już po raz czwarty kierownikami Kaliskiej i Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę są ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak.

Pielgrzymkę tworzy 25 grup, w tym dwie rowerowe. W tym roku jest nowa grupa promienista – grupa ze Złoczewa i Brzeźnia. 

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: : „Józefie weź Maryję i Dziecię do siebie”. – Przeżywamy Rok Świętego Józefa, więc naturalnym jest dla nas, że jego postać będzie towarzyszyć naszym rekolekcjom w drodze. Oczywiście nie zapominamy o Maryi, bo do jej sanktuarium pielgrzymujemy, a tym który łączy te dwie osoby i jest Panem naszego życia jest Jezus – tłumaczy ks. Grzęda.

Jak co roku pielgrzymom towarzyszy grupa złota, którą organizuje Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. W czasie trwania pielgrzymki każdego dnia będą odbywać się spotykania o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie będzie czas na konferencję, modlitwę, śpiew. Całość będzie kończyć się Apelem Jasnogórskim.

Uroczyste zawiązanie kolumny pielgrzymki nastąpi 13 sierpnia po Mszy św. w Kłobucku. Stamtąd pielgrzymi zwartą grupą pójdą na Jasną Górę, gdzie ok. godz. 17.45 zostaną powitani przez biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.

16 sierpnia po Mszy św. porannej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymi wyruszą w drogę powrotną.

Do Kalisza pątnicy dotrą 19 sierpnia. O godz. 16.30 zostaną powitani przy kościele św. Gotarda przez bpa Damiana Bryla, skąd przejdą do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 17.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 383 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.

Kiedy i gdzie oglądać transmisje z pielgrzymki?

Wydarzenie transmitować będzie telewizja internetowa Dom Józefa - https://domjozefa.tv/programy/piesza-pielgrzymka-jasna-gore/

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ