Społeczne

Pielgrzymi wyruszyli z Kalisza na Jasną Górę! [Dużo zdjęć]

2022-08-09 10:31:15 red

Blisko 500 pielgrzymów z pieśnią na ustach wyruszyło w ramach 385. Kaliskiej i 31. Diecezjalnej pielgrzymki z Kalisza na Jasną Górę.

fot. MW
fot. MW

9 sierpnia w formie tradycyjnej wyruszyła 385. Kaliska i 31. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po godzinie 8:00 rano na Lisie tradycyjnie biskup kaliski błogosławił poszczególne grupy pielgrzymów.

- Proszę żebyśmy razem modlili się w intencji rodzin. Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest „Wszystko zaczyna się w rodzinie”, dlatego proszę módlcie się za wasze rodziny, o błogosławieństwo, o potrzebne łaski. Prosiłbym, abyście modlili się także za inne rodziny, a szczególnie za te które mają jakieś trudności – mówił do pielgrzymów biskup Damian Bryl, dodatkowo poprosił o modlitwę w intencji zakończenia wojny w Ukrainie oraz za ofiary i rannych w wypadku polskiego autobusu w Chorwacji.

Już po raz piąty kierownikami Kaliskiej i Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę są ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Wszystko zaczyna się w rodzinie”.

Jak co roku pielgrzymom towarzyszy grupa złota, którą organizuje Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. W czasie trwania pielgrzymki każdego dnia będą odbywać się spotykania o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie będzie czas na konferencję, modlitwę, śpiew. Całość będzie kończyć się Apelem Jasnogórskim.

Uroczyste zawiązanie kolumny pielgrzymki nastąpi 13 sierpnia po Mszy św. w Kłobucku. Stamtąd pielgrzymi zwartą grupą pójdą na Jasną Górę, gdzie ok. godz. 17.45 zostaną powitani przez biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.

16 sierpnia po Mszy św. porannej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymi wyruszą w drogę powrotną.

Do Kalisza pątnicy dotrą 19 sierpnia. O godz. 16.30 zostaną powitani przy kościele św. Gotarda przez bpa Damiana Bryla, skąd przejdą do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 17.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 385 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.

Kiedy i gdzie oglądać transmisje z pielgrzymki?

Wydarzenie transmitować będzie telewizja internetowa Dom Józefa - https://domjozefa.tv

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować