Społeczne

#PiekłoKobiet - Kaliszanie wyszli na ulice i poszli pod Kurię [zdjęcia, wideo]

2020-10-26 19:00:00 BK

26 października spod pomnika Marii Konopnickiej ruszył kolejny protest przeciwko działaniom rządu oraz wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Na ulice wyszły setki młodych ludzi, głównie kobiety. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Kaliszanki oraz kaliszanie z transparentami, plakatami i wieszakami ponownie wyszli na ulice by protestować. Spotkali się pod pomnikiem Marii Konopnickiej przy ul. Nowy Świat.

Stąd ulicami Kalisza przeszli do ul. Górnośląskiej a następnie ulicą Polną do Alei Wojska Polskiego pod Kurię Diecezjalną. Po drodze zatrzymali się pod Kościołem Opatrzności Bożej. Później wrócili do ul. Górnośląskiej i udali się w stronę Rogatki, przeszli ulicą Śródmiejską, skręcili w Aleję Wolności i Bankową wrócili pod pomnik na Nowym Świecie.

Uczestnicy ruszają spod Pomnika Marii Konopnickiej.

90 procent protestujących to młodzi ludzie, głównie kobiety, które wspierali mężczyźni. Przypadkowi przechodnie, mieszkańcy oraz przejeżdżający kierowcy kibicowali uczestnikom manifestacji. Nad bezpieczeństwem i organizacją ruchu czuwała kaliska policja.

Protestujący pod Kurią Diecezjalną przy Alei Wojska Polskiego

Na płocie zawisły wieszaki, symbole Strajku Kobiet oraz transparenty.

Protesty to pokłosie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dotyczące aborcji przeprowadzanej w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia. Wniosek o uznanie ich za niezgodne z prawem złożyła do TK grupa 119 posłów PiS, Konfederacji oraz PSL-Kukiz'15. Wyrok zapadł większością głosów sędziów TK co w wielu miastach w Polsce zmobilizowało tłumy kobiet i mężczyzn do wyjścia na ulice.

Protestujący wracają ul. Górnośląską do ul. Śródmiejskiej. 

Marsz zakończył się przy pomniku Marii Konopnickiej. 

Protesty odbyły się już w Kaliszu w piątek 23 października - #PiekłoKobiet - do ogólnopolskich protestów przyłączają się Kaliszanie i w niedzielę 25 października - "...twój rząd obalą kobiety" - to jedno z łagodniejszych haseł, które krzyczeli wkurzeni Kaliszanie

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ