Polityka

Paweł Kowal spotkał się z kaliszanami w KTW Park - "Rzadko zdarzało się żeby rząd przetrwał inflację" [zdjęcia]

2021-11-25 11:30:00 red.

24 listopada w Kaliszu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Co się dzieje z Polską?", którego gościem był Paweł Kowal - polityk, politolog, historyk i publicysta. Wydarzenie odbyło się w KTW Park.

fot. IB
fot. IB

Paweł Kowal podczas spotkania odniósł się do obecnej sytuacji w kraju.

- Zastanówmy się jaki mam dzisiaj ustrój polityczny? Oczywiście nie mamy tak jak w Korei czy Białorusi, ale też nie mamy normalnej sytuacji. Autorytaryzmu nie mamy, ale są różne autorytaryzmy, które mają wspólne cechy. Mamy w Polsce autorytaryzm o niskim poziomie intensywności. Takie tematy jak system sądowy, wolność wypowiedzi są już poważnie zagrożone - mówił Paweł Kowal. - Kraj został zostawiony na boku, decyzje są podejmowane przez centralę partyjną. To co jest dodatkową cechą tego rządu to bezwstydność. Oni nawet nie udają. Uważa, że tak im się należy. Przypomina mi to koniec rządów postkomunistycznych. Pycha, przeświadczenie o tym, że im wszystko wolno. PiS jest dzisiaj w takim momencie. Uważają, że mają mandat do rządzenia tak czy inaczej.

Jak zaznacza Paweł Kowal, to, że ten autorytaryzm jest lżejszy nie oznacza, że nic dobrego. Jedną z metod kontroli społeczeństwa są media elektroniczne.

Polityk poruszył również głośny temat inflacji w Polsce. - Z obserwacji i doświadczenia wiem, że rzadko rządy były w stanie przetrwać inflacje. Obecnie rządzący nie zdają sobie sprawy w co się bawią albo nie mają w swoim gronie historyków. Ta sytuacja jest bardzo groźnym choróbskiem, groźnym dla społeczeństwa. Nie ma osób, które nie odczuwają inflacji - mówił Paweł Kowal. - W Polsce brakuje pracowników w swoich zawodach. Już jesteśmy powiązani z gospodarką niemiecką czy francuską. W wielu sprawach zrobiło się jak na zachodzie, z jedną różnicą, że nie jesteśmy tacy bogaci. Ta sama inflacja, to to samo 8 procent dla każdego. Dla każdego inflacja znaczy coś innego. Jest bardziej dotkliwa dla biednych.

Kolejnym tematem, którym żyją politycy i media jest pandemia koronawirusa. - Skutki pandemii nie są jeszcze wszystkie znane. Chodzi o śmierć i tragedię wielu ludzi związaną zapaścią służby zdrowia. Jakoś nam się to udało, ale dzięki etosowi pielęgniarek, pielęgniarzy, lekarzy - mówił polityk. - To etos służby zdrowia, nauczycieli, urzędników samorządowych, nie tych ludzi z ministerstwa.

Paweł Robert Kowal – polski polityk, politolog, historyk i publicysta, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor ISP PAN.

Poseł na Sejm V, VI i IX kadencji (2005–2009, od 2019), w latach 2006–2007 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009–2014), w latach 2011–2014 prezes partii Polska Jest Najważniejsza, w latach 2013–2017 przewodniczący rady krajowej Polski Razem.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować