Polityka

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej chcą dwukrotnie większych pieniędzy unijnych dla Wielkopolski

2021-02-23 10:53:54 red

Podział środków unijnych na nową perspektywę finansową dla regionów na lata 2021-2027 wzbudza wiele kontrowersji. Wielkopolska ma dostać zaledwie niespełna 1,1 miliarda euro. Politycy PO żądają zwiększenia tej kwoty dwukrotnie. Mobilny bilbord informujący o tej akcji podróżuje po Kaliszu po czym przejedzie do Ostrowa Wielkopolskiego i Leszna.

fot. MW
fot. MW

- Prowadzimy akcję informacyjną i presję na parlamentarzystów PiS-u i rząd żeby Wielkopolska dostała odpowiednio pożądane i sprawiedliwe środki unijne na nową perspektywę finansową – mówi poseł PO Mariusz Witczak.

Rząd w nowej perspektywie finansowej 2021-27 proponuje budżet dla Wielkopolski w kwocie niespełna 1,1 miliarda euro. W perspektywie finansowej na lata 2014-20 kwota ta wynosiła blisko 2,5 miliarda euro. Z prostych obliczeń wynika, że w nowym rozdaniu nasz region może otrzymać nieco ponad 40 procent kwoty z poprzedniej perspektywy.

- Takiego podziału środków kompletnie nie możemy zaakceptować. To oznacza 6 miliardów złotych mniej w nowej perspektywie dla wielkopolskich przedsiębiorców, kultury, ekologii, samorządów terytorialnych – na mnóstwo dziedzin życia, które stanowiły przez ostatnie lata o potężnym rozwoju Wielkopolski, ale również były ogromnym motorem napędzającym przychody do budżetu państwa – dodaje poseł M.Witczak, który twierdzi, że sytuacja jest stricte polityczna – W Wielkopolsce władzę sprawuje marszałek z Platformy Obywatelskiej, a nie z PiS-u i dlatego jesteśmy traktowani niesprawiedliwie. Podobny przelicznik wstępny (jak dla Wielkopolski – przyp. red.) został zaproponowany dla Dolnego Śląska, jako że tam współrządzi PiS to już dołożono 150 milionów euro. Przyjechał minister Dworczyk na spotkanie dolnośląskie z wiceministrem Budą i powiedzieli „...nic się nie martwcie dołożymy wam miliard euro...” – dodaje.

Według wyliczeń polityków PO kwota funduszy unijnych dla Wielkopolski w przeliczeniu na jednego mieszkańca będzie wynosiła około 300 euro, porównując to do budżetu województwa świętokrzyskiego to tam proponuje się około 1 000 euro na mieszkańca – Rozumiemy, że środki unijne stanowią walkę z nierównościami cywilizacyjnymi i muszą w tych regionach gorzej rozwiniętych stanowić większy wkład, ale te dysproporcje są po prostu nie do zaakceptowania. To jest decyzja polityczna, która ma na celu ukarać Wielkopolan za to że samorządem województwa nie rządzi PiS tylko Platforma z PSL-em – mówi poseł PO.

Senator Janusz Pęcherz podkreśla, że - W tej chwili jesteśmy potraktowani bardzo po macoszemu. Jeśli nie dostaniemy większych środków to nastąpi stagnacja Wielkopolski, a nie rozwój.

Rząd posiada dodatkowy budżet w wysokości 7,1 miliarda euro, który zostanie rozdysponowany na wszystkie regiony w Polsce – Rozumiemy, że z tego budżetu minister Dworczyk zaproponował miliard euro więcej dla Dolnego Śląska. Żądamy tego samego, chcemy żeby Wielkopolska została potraktowana w taki sam sposób – mówi poseł Mariusz Witczak.

Na posiedzeniu senatu 19 lutego senatorowie Ewa Matecka, Jadwiga Rotnicka i Janusz Pęcherz wydali specjalne oświadczenie skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego.

Wystosowano także apel do parlamentarzystów koalicji rządzącej w sprawie wsparcia działań samorządu Województwa Wielkopolskiego w pozyskaniu większych środków dla WRPO na lata 2021-27. Apel otrzymali posłowie PiS: Katarzyna Sójka, Marlena Maląg, Jan Mosiński, Jan Dziedziczak, Tomasz Ławniczak i Piotr Kaleta.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ