Polityka

Parlamentarzyści i radni KO przeciwni orzeczeniu TK ws. Unii Europejskiej. Senat RP: Konstytucja RP i prawo UE nie stoją w sprzeczności

2021-10-11 14:30:00 BK

W niedzielę w polskich miastach odbyły się protesty obywateli przeciwko polexitowi i orzeczeniu TK ws. traktatów europejskich. Koalicja Obywatelska jasno podkreśla swoje stanowisko. Senat RP przyjął rezolucję o miejscu Polski w Unii Europejskiej.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Protesty mieszkańców odbyły się m.in. w Kaliszu. Największa manifestacja miała miejsce w Warszawie. Dziś parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej poseł Mariusz Witczak i senator Janusz Pęcherz oraz kaliski radny Klubu KO Dariusz Grodziński przedstawili jasne stanowisko ws. pozycji Polski w UE i orzeczenia TK.

- Chcemy podziękować kaliszanom i obywatelom Ziemi Kaliskiej za tak liczne zgromadzenie się i zaprotestowanie swojego sprzeciwu wobec wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej. Emocja jest uzasadniona i prawdziwa. 90 procent Polaków życzy sobie tego by być obywatelami Unii Europejskiej i Polski. Te wartości nie wykluczają się i są zdobyczą wielu lat i pokoleń - mówił poseł Mariusz Witczak. - Przez jakiś czas PiS mógł nas zwodzić, że jest partią proeuropejską i nie chce wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej, ale po orzeczeniu Trybunału Jarosława Kaczyńskiego i podważeniu Traktatu Lizbońskiego nie mamy wątpliwości, że PiS rozpoczął proces wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej.

Podczas 31. posiedzenia 8 października br. Senat przyjął rezolucję o miejscu Polski w Unii Europejskiej. Izba uznała w niej orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 7 października br. w sprawie wyższości prawa Unii Europejskiej nad prawem polskim za niezgodne z podstawowymi zasadami Konstytucji RP i sprzeczne z wymogami polskiej racji stanu. W rezolucji Senat wyraził obawę, że orzeczenie, wydane przez – jak czytamy w uchwale – Trybunał kontrolowany przez partię rządzącą – stanowi prawny wstęp do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.  

Rezolucja przyjęta została większością 51 głosów, 47 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W rezolucji Senat wyraża przekonanie, że Konstytucja RP i prawo UE nie stoją w sprzeczności, a odnosząc się do tych samych wartości - wolności, godności jednostki, solidarności społecznej i rządów prawa – uzupełniają się. „Tak długo, jak Rzeczpospolita Polska, z woli Narodu wyrażonej w referendum, jest członkiem Unii Europejskiej, prawo europejskie winno być w naszym kraju przestrzegane. Nieuznawanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE oznacza otwarcie drogi do opuszczenia Unii przez Polskę. Taki krok, zapowiadany przez niektórych przedstawicieli obozu rządzącego, Senat uznaje za jednoznacznie sprzeczny z polską racją stanu” – czytamy w dokumencie.

- Sądziliśmy do niedawana, że w kwestii możliwości opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej konieczne będzie zorganizowanie referendum. Okazuje się, że zwykłą większością można opuścić Unię Europejską, w ciągu jednej nocy - mówi senator Janusz Pęcherz. 

- Jako radny Miasta Kalisza postanowiłem być na demonstracji w Kaliszu. Wiedzieliśmy, że w Kaliszu protestujący nie mają co liczyć na wsparcie władz miasta z powodów bardzo politycznych, Trzeba jasno i głośno mówić, że próby wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej to także próby wyprowadzenia Kalisza z Unii Europejskiej. To są bardzo wymierne dla nas straty. Bez tych środków unijnych, które są obecnie zamrożone przez wywołany przez PiS kryzys polityczny trudno marzyć o odnowie Kalisza, wprowadzeniu ważnych inwestycji i zadań - mówił radny Dariusz Grodziński.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ