Społeczne

Parking wielopoziomowy, kładka dla rowerzystów na Prośnie, więcej zieleni - duże inwestycje w Kaliszu ze środków zewnętrznych

2024-06-20 10:30:00 BK

Miasto ma szansę na pozyskanie ogromnej puli środków marszałkowskich na rozwój infrastruktury rowerowej czy zazielenienie ulic. Dużą inwestycją będzie budowa parkingu wielopoziomowego na ulicy Majkowskiej, a także kładki na Prośnie. Wszystko zależy teraz od hojności Województwa.

Zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: Freepik
Zdjęcie ilustracyjne/ Źródło: Freepik

Miasto ze środków zewnętrznych, w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), chce zrealizować duże i istotne dla kaliskiej komunikacji samochodowej oraz pieszo-rowerowej inwestycje. 

- Miasto Kalisz w ramach programu FEnIKS ma swoją pulę środków i zamierzamy wybudować wielopoziomowy parking na ulicy Majkowskiej, który odciąży strefę parkowania i odkorkuje Śródmieście. W ramach tego zadania staramy się zrealizować kładkę pieszo-rowerową na moście św. Wojciecha. To duże zadanie o wartości blisko 30 mln zł - mówi prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Parking wraz z infrastrukturą zapewni 150 miejsc postojowych. Ma służyć także Filharmonii Kaliskiej, która w przyszłości ma mieć przy ulicy Majkowskiej swoją nowoczesną siedzibę. Miasto chce pozyskać w ramach marszałkowskiego programu 105 mln zł. Dofinansowanie wynosi 95 procent.

Projekt kładki pieszo-rowerowej na Prośnie jest już gotowy. Miasto stara się o pozyskanie dofinansowania jego realizację. W ramach środków z Samorządu Województwa Wielkopolskiego na błękitno-zieloną infrastrukturę, miasto chce wybudować kładki dla cyklistów także na Swędrni oraz na Prośnie, wzdłuż Szlaku Bursztynowego. 

Dodatkowo w Kaliszu pojawi się więcej zieleni na ulicy Górnośląskiej. Na skrzyżowaniu z ulicą Harcerską powstanie skwer.

- Na całej ulicy Górnośląskiej, tam gdzie jest to możliwe, pojawi się zieleń. Rozbierzemy budynek, który straszy na Rogatce i w tym miejscu pojawi się element zieleni, w którym będzie można odpocząć - mówi Krystian Kinastowski.

Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) jest następcą dwóch wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko realizowanych w perspektywach 2007-2013 oraz 2014-2020 (POIiŚ). Jego głównym celem jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Program FEnIKS został przyjęty przez KE 6 października 2022 r. Cały program skupiony jest na rozwoju sześciu obszarów tematycznych, tj: adaptacja do zmian klimatu, rozwój odnawialnych źródeł energii, ochrona środowiska, rozwój ochrony zdrowia, rozwój transportu, kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować