Park w Gołuchowie [Dużo zdjęć]

2020-04-20 18:59:40 red

Od 20 kwietnia możemy rekreacyjnie, lecz z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa wychodzić do lasów i parków. My dziś wybraliśmy się na spacer do Gołuchowa, aby pooddychać świeżym powietrzem, popatrzeć na Zamek oraz odwiedzić żubry.

fot. MW
fot. MW

Swoje piękno Gołuchów zawdzięcza hrabinie Izabelli Działyńskiej z książąt Czartoryskich. Stworzyła ona wraz z mężem Janem Czartoryskim i zdolnym ogrodnikiem Adamem Kubaszewskim piękny Park w stylu angielskim. Na powierzchni około 160 ha znajduje się ponad 600 gatunków drzew i krzewów. W centralnej części znajduje się również zamek z setkami eksponatów, oraz muzeum leśnictwa.

W Gołuchowie możemy bez problemu obcować z naturą dzięki zagrodzie pokazowej. Znajdują się w niej żubry, dziki, daniele oraz koniki polskie. Dzięki temu miejscu możemy zobaczyć zwierzęta chronione i rzadkie do zobaczenia na wolności.

Kolejnym miejscem godnym uwagi jest zalew gołuchowski. W otaczającym go lesie znajdziemy głaz narzutowy św. Jadwigi. Jest to największy głaz tego typu w Wielkopolsce i jeden z największych w Polsce. Wokół niego krąży wiele legend m.in. o przyniesieniu go przez diabła, który to maił zrzucić kamień na Kalisz, lecz ów kamień był na tyle ciężki iż porzucił go daleko od miasta, czy też o wielkim skarbie znajdującym się pod nim.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ