Park w Gołuchowie [Dużo zdjęć]

2020-04-20 18:59:40 red

Od 20 kwietnia możemy rekreacyjnie, lecz z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa wychodzić do lasów i parków. My dziś wybraliśmy się na spacer do Gołuchowa, aby pooddychać świeżym powietrzem, popatrzeć na Zamek oraz odwiedzić żubry.

fot. MW
fot. MW

Swoje piękno Gołuchów zawdzięcza hrabinie Izabelli Działyńskiej z książąt Czartoryskich. Stworzyła ona wraz z mężem Janem Czartoryskim i zdolnym ogrodnikiem Adamem Kubaszewskim piękny Park w stylu angielskim. Na powierzchni około 160 ha znajduje się ponad 600 gatunków drzew i krzewów. W centralnej części znajduje się również zamek z setkami eksponatów, oraz muzeum leśnictwa.

W Gołuchowie możemy bez problemu obcować z naturą dzięki zagrodzie pokazowej. Znajdują się w niej żubry, dziki, daniele oraz koniki polskie. Dzięki temu miejscu możemy zobaczyć zwierzęta chronione i rzadkie do zobaczenia na wolności.

Kolejnym miejscem godnym uwagi jest zalew gołuchowski. W otaczającym go lesie znajdziemy głaz narzutowy św. Jadwigi. Jest to największy głaz tego typu w Wielkopolsce i jeden z największych w Polsce. Wokół niego krąży wiele legend m.in. o przyniesieniu go przez diabła, który to maił zrzucić kamień na Kalisz, lecz ów kamień był na tyle ciężki iż porzucił go daleko od miasta, czy też o wielkim skarbie znajdującym się pod nim.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ