Park Miejski w retrospekcji

2013-11-20 13:18:00 RED

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do swojej siedziby przy ul. Legionów 66 na wystawę poświęconą Parkowi Miejskiemu w Kaliszu. Na ekspozycji można obejrzeć stare mapy, pocztówki oraz zdjęcia.

fot. MBP Kalisz
fot. MBP Kalisz

Historia parku kaliskiego zaczyna się w 1798 roku, za czasów pruskich, kiedy to dawne tereny ogrodów jezuickich wraz z przyległymi pastwiskami zamieniono na ogród spacerowy. W połowie XIX w. powiększono go o tereny letniego obozu Kadetów. W tym czasie też wzniesiono oranżerię, „Domek Szwajcarski” i założono staw popularnie zwany „Kogutkiem”, a na rzece mostki, dodające uroku otoczeniu.

Malowniczy park niestety często był niszczony przez powodzie i huragany. Po największym takim zniszczeniu pod koniec XIX w. odbudowanie parku kaliskiego powierzono znanym architektom i ogrodnikom: Edmundowi Jankowskiemu i Franciszkowi Szaniorowi, którzy stworzyli go na nowo, nadając mu charakter krajobrazu parku angielskiego.

Niestety do naszych czasów niewiele pozostało z tamtej świetności Parku Miejskiego Kalisza. Większość figurek alegorycznych zniknęła w czasie wojny. Oranżerię rozebrano w latach 60-tych, a „Domek Szwajcarski” w 80-tych. Każda pora roku ze swoimi różnokolorowymi barwami broni się jednak sama ukazując piękno naszych „Płuc Miasta”, tylko „Dąb Asnyka” jest coraz słabszy i skromniejszy.

- Na wystawie jest kilkadziesiąt różnych albumów i czasopism przedstawiających historię i współczesność Parku Miejskiego oraz jego otoczenia. Nasz Park Miejski zajmuje również uprzywilejowane miejsce na kartach książek i czasopism. Powstało wiele wierszy i opowiadań z jego udziałem – mówi Małgorzata Kowalewska, autorka wystawy.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować