Wasze artykuły

„Panie premierze, wkurzeni kaliszanie wychodzą na ulice”– Gotowi na manifestację przed Sejmem


Jadą do Warszawy, by już w dzień zaprzysiężenia nowego Sejmu zwrócić uwagę rządzących na potrzeby komunikacyjne Kalisza. Chodzi konkretnie o obwodnicę miasta – wpisanie jej na listę priorytetową zapowiadanego przez premiera Morawieckiego Funduszu Budowy Stu Obwodnic i przyśpieszenie prac nad jej realizacją. Społeczną presję i aktywność kaliszan inicjuje ruch Kalisz.reAkcja, ale działania te wspierają różne organizacje, osoby o różnych światopoglądach, którzy zgodnie mówią: w sprawach najważniejszych łączy nas Kalisz. Stąd wspólny wyjazd do stolicy już 12 listopada.

Kalisz.reAkcja
Kalisz.reAkcja

Temat obwodnicy Kalisza ciągnie się od całych dekad. Zmieniały się władze miasta, kolejne rządy, a obwodnicy jak nie było, tak nie ma. Według informacji GDDKiA obwodnica miasta jako część rozbudowy trasy DK25 Ostrów – Kalisz- Konin może powstać do 2030 roku – o ile znajdzie się finansowanie i nie pojawią się przeszkody. Samo przygotowanie wszystkich dokumentacji potrwa co najmniej do 2021 roku. Kaliszanie czekają i duszą się w zakorkowanym, wypełnionym smogiem i spalinami mieście.   

Nie będziemy siedzieć cicho

 - Do tej pory, tak jak Wy, śledziliśmy sprawę powstania obwodnicy, robiliśmy materiały na ten temat, dopytywaliśmy wszystkich, mających wpływ na powstanie tej inwestycji. I doszliśmy do wniosku, że dziennikarska presja to za mało. Jesteśmy kaliszanami, tu żyjemy i chcemy żyć. Nie możemy już tylko pisać o tym, jak nasze miasto, jako jedyne 100-tysięczne w Polsce, nie ma obwodnicy, że wciąż na nią czeka i czeka. Doszliśmy do wniosku, że trzeba zainicjować społeczną presję na rządzących. Kaliszanie nie będą już siedzieć cicho. Potrzeba presji masowej, presji mieszkańców zjednoczonych w jedną siłę – mówiła na piątkowej konferencji prasowej Agnieszka Gierz, kaliska dziennikarka, członek ruchu Kalisz.reAkcja.

Ruch Kalisz.reAkcja powstał, bo grupa kaliskich dziennikarzy, ale też osób niezaangażowanych do tej pory w działalność społeczną, chcą działać dla lokalnej społeczności i inicjować aktywność kaliszan. Mają już za sobą m.in. akcje na rzecz bezpieczeństwa pieszych czy aktywności seniorów. Teraz chcą wzbudzić w kaliszanach aktywność na rzecz sprawy dla miasta kluczowej: obwodnicy.

„Panie premierze…”

- Politycy traktują wyborców jak naboje do politycznej walki. „Dajcie nam tysiące głosów i siedźcie cicho, a my wszystkim się zajmiemy”. To się nie sprawdza. Jeśli my nie dopilnujemy swoich spraw, nikt za nas tego nie zrobi. Wszyscy pamiętamy sprawę kaliskiego więzienia, rząd PO je zamknął, a rząd PiS nie wybudował nowego. Pamiętamy niedawną likwidację COSSW. Pamiętamy teatr wokół Akademii Kaliskiej -  przed wyborami zapewniano nas, że będzie, a dosłownie dzień czy dwa po wyborach mrzonki te pękły jak mydlana bańka. Czy te przykłady dają nam wiarę, że inaczej będzie w przypadku obwodnicy? Czy możemy wierzyć politykom? Zdecydowanie nie. Nie zakładamy, że nasi posłowie mają złą wolę, że działają na niekorzyść miasta. Nie. Im być może brakuje siły przebicia w Warszawie, wiary we własne możliwości. Dlatego my nie chcemy ich krytykować, tylko mobilizować, zobowiązywać. Niech przed Sejmem nas usłyszą, pójdą do premiera i  powiedzą „Panie premierze, kaliszanie wychodzą mocno wkurzeni na ulice. Trzeba budować w Kaliszu obwodnicę” – mówi Marcin Spętany, dziennikarz, organizator manifestacji w Warszawie, pomysłodawca Kalisz.reAkcji.

Obwodnica Kalisza priorytetem

Grupa kaliszan ma jasno sprecyzowane postulaty. – Premier Morawiecki obiecywał, że w ciągu 100 dni nowego rządu zapadną wiążące decyzje ws. budowy stu obwodnic w całym kraju. Chcemy, by na listę priorytetową tego funduszu wpisać obwodnicę Kalisza, biegnącą w tzw. 3 wariancie rozbudowy DK25 czyli Ociąż – Kościelna Wieś. I właśnie od wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miasta rozpocząć całą rozbudowę tego 68- kilometrowego odcinka Ostrów – Kalisz- Konin.  Jeśli będziemy czekać na realizację całej tej wielkiej inwestycji, możemy się nie doczekać. Trzeba podzielić ją na etapy, a pierwszym etapem niech będzie budowa obwodnicy Kalisza.  Oczekujemy konkretów i zabezpieczenia środków na te prace, bo bez tego będziemy mieć obwodnicę, ale tylko na papierze – mówi Marcin Spętany.

Kolejnym postulatem Kalisz.reAkcji jest utworzenie Kalisko-Ostrowskiego Zespołu Parlamentarnego. Do zespołu mieliby dołączyć wszyscy posłowie z naszego okręgu i będzie to grupa parlamentarna, do której mieszkańcy naszego regionu będą mogli zgłaszać swoje potrzeby, pomysły i inicjatywy. Zespół byłby zobligowany do monitorowania prac nad obwodnicą i innych, ważnych dla nas inwestycji.

Poparcie różnych środowisk, bo łączy nas Kalisz

Postulaty te i manifestację poparło kilka różnych organizacji społecznych i stowarzyszeń: Koliber Kalisz, Wszystko dla Kalisza, Samorządny Kalisz, kilka rad osiedlowych, organizacje senioralne, ale przede wszystkim wielu kaliszan, niezaangażowanych do tej pory w działalność publiczną. – Dzwonią do mnie różni ludzie, zgłaszają, że chcą jechać z nami. Często to osoby, które po raz pierwszy w życiu angażują się społecznie, chcą w końcu wypowiedzieć się głośno, publicznie. Biorą wolne w pracy i jadą z nami. Są osoby o poglądach prawicowych, lewicowych, w tej sprawie mówimy jednym głosem – wyjaśnia Marcin Spętany.

- Chciałbym żeby ten negatywny symbol jakim jest obwodnica przekształcił się w symbol pozytywny. Symbol tego, że się da, że jeśli ma się odpowiednią mobilizację, to można zrobić wielkie rzeczy. Nie wystarczy marzyć, trzeba działać. Proszę mnie nie wiązać jakoś politycznie, ale warto tu zacytować premiera Morawieckiego „romantyzm celów, pozytywizm środków”. Te słowa powinny nam towarzyszyć. I chcę zaapelować żeby na manifestacji był rozsądek i umiar i żebyśmy nie byli szufladkowani, że jesteśmy „antypisowscy” czy „antyplatformersi” czy w ogóle anty, tylko żebyśmy byli postrzegani, że jesteśmy „za”. Za obwodnicą, za rozwojem Kalisza i przede wszystkim żeby ten pozytywny przekaz szedł w świat. Koliber takie pozytywne inicjatywy popiera i popierać będzie – mówił dziś Maciej Antczak, prezes Kolibra Kalisz.

Dość przepychanek i oskarżeń. Trzeba działać  

Podzieleni sprawami światopoglądowymi i polityką jesteśmy słabi, ale razem w tej jednej sprawie możemy być silni – mówią organizatorzy manifestacji. Stąd też ich apel o poparcie i współpracę do wszystkich kaliszan i mediów. Bo wszyscy dziennikarze i mieszkańcy od lat są świadkami niespełnionych, wielokrotnie powtarzanych obietnic i wzajemnych oskarżeń.

- Zawsze u nas są polityczne przepychanki, że zawinił poprzedni rząd, że zawinił obecny rząd, że zawiniła koalicja, opozycja. W efekcie obwodnicy nie ma i inwestycja jest znowu odkładana na półkę. Tak jest już od 20 lat, a starsi dziennikarze pewnie pamiętają, że jeszcze dłużej. Mój pierwszy materiał telewizyjny jaki robiłam w życiu i dotyczył od już wtedy planów budowy obwodnicy.  – mówi Agnieszka Walczak, dziennikarka telewizyjna.

Zapisy trwają

Kaliszanie jadą do Warszawy 12 listopada, w dzień zaprzysiężenia Sejmu. Będą manifestować tuż przed budynkiem Sejmu przy ul. Wiejskiej. Wyposażeni w transparenty i banery z hasłem „Obwodnica dla Kalisza” chcą na problemy Kalisza zwrócić uwagę polityków, mediów ogólnopolskich i opinii publicznej. Do Warszawy jedzie jeden autokar – są jeszcze wolne miejsca, a zapisy odbywają się telefonicznie:

607942977 lub mailowo: kalisz.reakcja@gmail.com. (wyjazd jest bezpłatny)

 Są też mniejsze grupy indywidualne, które jadą własnym transportem. Na manifestację przyjdą też osoby związane z Kaliszem, a żyjące w stolicy.

Manifestacja będzie mieć charakter pokojowy i mobilizujący. Na zgromadzenie nie są zapraszani żadni politycy, bo zgodnie z założeniami tego ruchu, politycy mają inną rolę do spełnienia, inne narzędzia.  Manifestacja jest tylko dla obywateli, mieszkańców Kalisza, niezwiązanych z żadną partią. 12 listopada kaliszanie złożą też oficjalną petycję ze swoimi postulatami w Kancelarii Premiera.

 A Kalisz.reAkcja zapowiada, że na rzecz obwodnicy będzie działać do momentu jej powstania. Ruch ten ma już przygotowane kolejne etapy społecznego nacisku.

Zachęcamy też do polubienia naszych profili społecznościowych:

Fanpage Obwodnica dla Kalisza https://www.facebook.com/ObwodnicadlaKalisza

Fanpage Kalisz.reAkcja  https://www.facebook.com/Kalisz.Reakcja

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować