Pan Tadeusz w Kaliszu!

2012-05-14 17:51:00 Marta

Ciekawa scenografia, owacje na stojąco i genialna gra aktorów - tak można podsumować wczorajszy spektakl wystawiany przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa. Ta narodowa epopeja zyskała nową odsłonę, z której większość publiczności zdawała się być bardzo zadowolona.

teatr.kalisz.pl
teatr.kalisz.pl
Publiczność podczas tego wieczoru dopisała - sala była pełna widzów. Gasnące powoli ,,wielkie słońce'' wprowadziło wszystkich w niecodzienny nastrój. Na scenie pojawiali się aktorzy śpiewając patriotyczne pieśni.
Scenografia składająca się głównie z parunastu krzeseł, betoniarki i rusztowaniu wystarczyła w zupełności. Kostiumy rodem z tamtych czasów nadały sztuce prawdziwie dworski klimat.
Trzygodzinny spektakl według adaptacji Mikołaja Grabowskiego i Tadeusza Nyczka momentami zachwycał i rozśmieszał nietypową interpretacją narodowego dzieła. Ta pisana wierszem epopeja ze swej natury nie mogła być lekka, ale i tak reżyser postarał się tak poważną problematykę przedstawić w lżejszej formie. W wielu momentach publiczność śmiałą się w głos. Aktorzy recytując teksty sprzed 200 lat umieli im nadać humorystyczny odcień, co z pewnością nie było łatwe.
Możemy być pewni, że to kolejne podejście do narodowego działa na zawsze wpisze się w historię naszej polskiej kultury.
Spektakl trwający przeszło trzy godziny zakończył się owacjami na stojąco.
------
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
adaptacja - Mikołaj Grabowski, Tadeusz Nyczek
reżyseria - Mikołaj Grabowski
scenografia - Jacek Ukleja
muzyka - Zygmunt Konieczny
reżyseria świateł - Michał Grabowski
kierownictwo muzyczne - Mieczysław Mejza
korepetycje wokalne - Barbara Siklucka
Obsada:
Łukasz Byczek (gościnnie)
Juliusz Chrząstowski
Roman Gancarczyk
Krzysztof Globisz
Grzegorz Grabowski
Magda Grąziowska (gościnnie)
Aldona Grochal
Tadeusz Huk
Monika Jakowczuk
Marcin Kalisz
Zbigniew W. Kaleta / Arkadiusz Brykalski
Zbigniew Kosowski
Katarzyna Krzanowska
Jan Peszek
Paulina Puślednik
Andrzej Rozmus
Jerzy Święch
Bogdan Słomiński
Wojciech Trela
Krzysztof Wieszczek
Krzysztof Zawadzki
Zespół muzyczny w składzie:
Tomasz Góra, Mieczysław Mejza - skrzypce
Jacek Kociuban - wiolonczela
Wacław Mulak - trąbka
Marek Pawlik - puzon
Jacek Wać - perkusja

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ