Społeczne

Pamiętajmy o bezpieczeństwie dzieci w Halloween

2020-10-31 13:00:00 red. za KMP Kalisz

Halloweenowe zabawy organizowane są w wielu krajach nocą 31 października. Tego dnia dzieci w przebraniach odwiedzają mieszkańców swojej okolicy i zbierają słodycze. Część młodych kaliszan włącza się w zabawę z okazji Halloween. Apelujemy o kulturalne świętowanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym „przebierańcom”.

Jeszcze kilka lat temu halloween był zupełnie nieznany w Polsce. Ta nowa tradycja całkiem niedawno przywędrowała do naszego kraju. Dzieci przebrane za duchy, upiory i inne postacie pukają do drzwi domów wołając „cukierek albo psikus”. Zwyczajowo należy im się jakiś słodki poczęstunek. Jeśli go nie otrzymają mogą spłatać gospodarzom figla. Dla najmłodszych 31 października to czas zabawy, dla rodziców to dzień w którym powinni skoncentrować się na bezpieczeństwie swoich pociech. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że dzieci będą zbierać słodycze po zmroku, a to może być niebezpieczne.

- Zaplanujmy tak zbieranie łakoci, aby przebierańcy poruszali się w grupie, a ci najmłodsi mieli dorosłego opiekuna.

- Zawsze musimy wiedzieć z kim i gdzie są nasze pociechy oraz o której wrócą.

- Aby wzmóc opiekę nad najmłodszymi zadbajmy o to, aby zawsze miały przy sobie telefon komórkowy.

- Tłumaczmy dzieciom, aby nie wchodziły do obcych mieszkań bez zaufanej osoby dorosłej.

- Powiedzmy dzieciom, aby bezzwłocznie informowały nas o każdej sytuacji zaczepek ze strony osoby nieznajomej. Jeśli dziecko poczuje się zagrożenie ze strony obcego powinno zadzwonić na Policję, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarną czy Straż Miejską.

- W trakcie zbierania słodyczy dzieci muszą również pamiętać, że nie wolno wchodzić na cudzą posesję, gdzie pies biega luzem, nawet kiedy właściciel jest w pobliżu.

- Jednym z najprostszych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa najmłodszych uczestników zabawy jest wyposażenie ich w elementy odblaskowe. Pamiętajmy również, o przypomnieniu naszym pociechom, aby przy przejściu przez ulicę korzystały tylko z wyznaczonych do tego celu miejsc.

Wytłumaczmy też dzieciom, że nie wszyscy chcą brać udział w zabawie i że nie mogą oczekiwać, że każdy z sąsiadów będzie miał dla nich słodycze.

W tym dniu nie będzie również pobłażliwości dla łamania prawa czy wybryków chuligańskich – nawet w imię dobrej zabawy. Policja przypomina, że nie wolno spożywać alkoholu na ulicach, w parkach, na skwerach, placach, ale też w miejscach, w których zakaz spożywania alkoholu określa prawo lokalne. Apelujemy też by uszanować wolę ludzi, którzy halloween nie obchodzą i chcą w tę noc spać spokojnie

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ