Otwarcie Sali Rycerskiej w Starostwie Powiatowym w Kaliszu [zdjęcia, wideo]

2021-08-05 14:00:00 BK

5 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyło się otwarcie Sali Rycerskiej, w której prezentowana jest wystawa pn. "Ornaty Papieskie na tle zabytkowych paramentów liturgicznych".

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W otwarciu uczestniczyli m.in. Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy, Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, Proboszcz. Ks. Prałat Jacek Plota, Jarosław Dolat z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, kustosz wystawy w Sali Rycerskiej, Dyrektor Biura AKO Ewa Milewska oraz radne powiatu Kaliskiego - Alicja Łuczak i Małgorzara Banaś.

- 20 lat ta sala musiała czekać, aby coś się w niej zaczęło dziać. Ten poziom posadzki, na którym się znajdujemy jest poziomem historycznym. Z tyłu można zobaczyć odsłonięte mury fundamentów dawnej kolegiaty. Cieszymy się, że jest możliwość by oddać tę salę do użytku i do zwiedzania - mówił Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Za kilka tygodni sala będzie dostępna dla zwiedzających - kaliszan, turystów, pielgrzymów.

- Sala będzie salą promocyjną powiatu kaliskiego i miasta Kalisza. Wszyscy odwiedzający Kalisz poznają historię nie tylko sali ale również miasta i powiatu - dodaje Starosta Kaliski.

- Remont Sali Rycerskiej był elementem szerszego projektu 3-elementowego - modernizacji sali, dziedzińca i szybu windowego w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku - mówił Krzysztof Nosal.

Koszt samej sali wyniósł 300 tys. zł.

- Cieszymy się, że ta sala nabrała blasku a oprócz tego możemy podziwiać historyczne elementy starej zabudowy, która tutaj była. Dzięki uprzejmości muzeum mamy w Kaliszu wystawę ornatów, która będzie ciekawa dla mieszkańców Kalisza i pielgrzymów - mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Sala Rycerska została wyremontowana wraz z placem przed Starostwem Powiatowym w Kaliszu w ramach zadania pn. Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Powiatu Kaliskiego. Zrealizowano dwa zadania pn. Zagospodarowanie terenu wokół zabytkowego budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu na obszarze zabytkowego staromiejskiego zespołu urbanistycznego miasta oraz Adaptacja zabytkowej Sali nr 1 Starostwa Powiatowego w Kaliszu na cele kulturalno - wystawiennicze” oraz zakup schodołazu dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO 2014+. Koszt projektu wyniósł 2.420.334,72, a dofinansowanie 1.127.078,78 zł.

- Tu w sąsiedztwie jest zbiór ponad 460 szat liturgicznych. Współpracujemy z miastem Kaliszem w kwestii turystyki. Osoby odwiedzające Basztę Dorotkę, przychodzą również do skarbca - mówił Proboszcz. Ks. Prałat Jacek Plota.

- Zbiory tych szat liturgicznych liczą ponad 50 sztuk. Początek tej kolekcji to koniec lat 90., kiedy byłemu dyrektorowi muzeum udało się przekonać proboszczów i za zgodą biskupa kaliskiego udało się wypożyczyć te tkaniny na wystawę czasową z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Wysłaliśmy list do Watykanu, by przesłali tkaniny, z których korzystał Jan Paweł II. Wtedy z Watykanu przesłano nam cały ornat kaliski, który jest w naszych zbiorach - mówił Jarosław Dolat z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, kustosz wystawy w Sali Rycerskiej. - Najcenniejszym eksponatem jest szata tkana złotą nicią, datowana na XVI wiek. W zbiorach polskich są tylko 3 takie tkaniny - w Centralnym Muzeum Sukiennictwa, w Opatówku w parafii Opatóweckiej i w zbiorach wawelskich. Takie szaty były używane okazjonalnie i należały do dostojników kościelnych. 

Zadanie realizowane w ramach Poddziałania 4.4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego w ramach ZIT dla rozwoju AKO.

Ostatnim z etapów będzie utworzenie multimedialnej i interaktywnej aplikacji internetowej dotyczącej oferty kulturalnej i turystycznej Powiatu Kaliskiego, która jest właśnie w realizacji.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować