Społeczne

Oświadczenie Lewicy: „Pomysł naliczania opłaty od ilości zużytej wody uważamy za niesprawiedliwy”

2020-07-14 09:05:15 red

Radni Lewicy oraz posłanka Karolina Pawliczak wystosowali wspólne oświadczenie, w którym odnoszą się do uchwał, które będą procedowanie na wtorkowej Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta, dotyczących sposobu naliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych.

zdjęcie ilustracyjne/fot. MW
zdjęcie ilustracyjne/fot. MW

Wspólne oświadczenie posłanki na Sejm Karoliny Pawliczak oraz radnych Rady Miasta Kalisza klubu SLD Lewica Razem

 

Szanowni Państwo,

proponowany przez władze miasta nowy system naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi spowoduje, że kaliszanie będą musieli płacić za wywóz śmieci nawet dwa razy więcej niż dotychczas. Taka drastyczna podwyżka w dobie pandemii i kryzysu, w czasie gdy upadają firmy, a ludzie tracą pracę jest absolutnie niedopuszczalna. Miasto powinno dbać o swoich mieszkańców, a nie obarczać ich dodatkowymi daninami, zwłaszcza w tak trudnym czasie. Dlatego, jako Lewica, jesteśmy przeciw zmianom w systemie opłat, które ograniczają się jedynie do kolejnych podwyżek.

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z niewydolności obecnego systemu gospodarowania odpadami. Jednak uważamy, że zamiast dodatkowych pieniędzy, wyciąganych od kaliszan, potrzebna jest mu gruntowna reforma. Obecnie w systemie brakuje ponad 11 tys. osób, a rocznie ubywa ok. 500 osób. Kluczowym wydaje się więc opracowanie metody, pozwalającej na ustalanie realnej liczby osób, korzystających z systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Kalisza i obowiązanych do partycypowania w kosztach jego utrzymania. To najprostszy i skuteczny sposób na funkcjonowanie sprawiedliwego systemu, w którym każdy płaci za siebie. Niestety, obecne władze miasta przez ostatnie dwa lata nie zrobiły nic, aby funkcjonujący system uszczelnić i zoptymalizować, a rozwiązania problemu szukają w kieszeniach kaliszan.

Pomysł naliczania opłaty od ilości zużytej wody uważamy za niesprawiedliwy. Nie ma on nic wspólnego z ilością odpadów, a dodatkowo dyskryminuje część kaliszan, np. właścicieli domów jednorodzinnych czy rodziny wielodzietne. Zdecydowanie sprzeciwiamy się takiemu myśleniu, tym bardziej, że wskazana opłata za metr sześcienny wody nie jest oparta na żadnych analizach, brakuje też zniżek dla rodzin wielodzietnych czy też seniorów.

Jako Lewica jesteśmy otwarci na wszelkie rozmowy i dialog dotyczący optymalizacji procesu zarządzania odpadami komunalnymi na terenie Kalisza. Stanowczo sprzeciwiamy się jednak podwyżkom i próbom obciążania kaliszan za nieudolność obecnych władz miasta.

 

Łączymy wyrazy szacunku,

Karolina Pawliczak

Radni RM Kalisz SLD Lewica Razem

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ