Ostrowianie powstańcom

2013-01-23 07:31:00 HB za S. Nowicka

Wiązanki kwiatów na grobach powstańców styczniowych złożyły władze Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego. - To oddanie hołdu dla bohaterskich czynów ostrowian, którzy uczestniczyli w powstaniu styczniowym - powiedział prezydent Jarosław Urbaniak. Uroczystości odbyły się 22 stycznia 2013 roku w 150. rocznicę wybuchu powstania.

BIM Ostrów Wlkp
BIM Ostrów Wlkp
W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego władze miasta i powiatu oddały hołd ostrowianom, którzy uczestniczyli w walkach. Wiązanki kwiatów złożono na grobach powstańców, którzy spoczywają na Starym Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej: księdza Augustyna Szamarzewskiego, Józefa Kajzera oraz Ignacego Maciejewskiego.
- Powstanie styczniowe to jedno z najbardziej dramatycznych i ważnych wydarzeń w historii Polski. W 2013 roku przypada 150. rocznica wybuchu tego najdłuższego, bo trwającego prawie dwa lata zrywu wolnościowego Polaków. Wśród nich byli i ostrowianie, którzy mieli w życiorysie epizod powstańczy. Należy o nich pamiętać i kultywować pamięć o nich. To ważna lekcja historii szczególnie dla młodych pokoleń. W ostrowskich gimnazjach - z okazji obchodów wybuchu powstania - odbywają się apele i lekcje nawiązujące do wydarzeń sprzed 150 lat - powiedział Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Cześć oddano także w I Liceum Ogólnokształcącym, dawnym Królewskim Katolickim Gimnazjum, gdzie znajduje się tablica pamięci z nazwiskami uczniów (lata 1863-1864), którzy byli uczestnikami powstania i oddali swoje życie za Polskę.
W uroczystościach udział wzięli Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Zygmunt Malik radny Ostrowa Wielkopolskiego, Tomasz Ławniczak Wicestarosta Ostrowski, Andrzej Leraczyk Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego oraz Aleksandra Kierstein Zastępca Przewodniczącego Powiatu Ostrowskiego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować