Społeczne

Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press - w tym Ziemię Kaliską i naszemiasto. Co to oznacza dla lokalnej prasy?

2020-12-08 11:30:00 red.

Orlen przejmuje jedno z największych wydawnictw w Polsce - Polska Press, właściciela wielu regionalnych dzienników i tygodników w kraju.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

7 grudnia 2020 r. spółka PKN Orlen S.A. podpisała umowę przedwstępną na nabycie od HKM GmbH, właściciela Polska Press Sp. z o.o., 100 proc. udziałów w spółce Polska Press Sp. z o.o. Transakcja uzależniona jest od zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Orlen przejmuje Polska Press, wydawnictwo, które jest właścicielem ponad 120 tygodników regionalnych i lokalnych dzienników. Wcześniejszym właścicielem wydawnictwa była niemiecka grupa Verlagsgruppe Passau.

 

- Konsekwentnie poszerzamy obszary naszej działalności. Na bazie Sigma Bis zbudowaliśmy od podstaw profesjonalną agencję mediową, która sukcesywnie zdobywa nowych klientów, w tym komercyjnych. Przejęliśmy spółkę Ruch, co ułatwi nam wejście na rynek nowych punktów sprzedaży i rozwój usług e-commerce. Z kolei dostęp do 17,4 milionów użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press, skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy ORLEN, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Jego zdaniem w ten sposób firma podejmuje działania, które "wpisują się w nową strategię PKN ORLEN do 2030 r. i będą efektywnie wspierać dynamiczny rozwój sieci detalicznej".

Strategia jest pokłosiem głoszonej przez rząd polityki repolonizacji mediów. Po sfinalizowaniu transakcji pod egidą kontrolowanego przez Skarb Państwa koncernu trafią takie dzienniki regionalne jak m.in.: "Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, "Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, czy „Echo Dnia”,

Każdy z tych tytułów posiada portal internetowy. Poza tym w portfolio Polska Press jest 150 tygodników lokalnych, takie tygodniki jak "Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro" oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl” - towarzyszą jej też serwisy internetowe.

W Kaliszu zmiana ta dotyczyć będzie takich mediów jak Ziemia Kaliska i portal Kalisz.naszemiato.pl. Co to oznacza dla lokalnej prasy? Czy nastąpią diametralne zmiany? Zapytaliśmy redaktora naczelnego Mariusza Kurzajczyka.

Na razie trudno o komentarz, poza tym, że zmiany właścicielskie nie powinny wpłynąć ani na funkcjonowanie "Ziemi Kaliskiej", ani portalu kalisz.naszemiasto.pl. Prasa i internet to przedsięwzięcia biznesowe i każdy właściciel tak je traktuje. A co do wpływów rządu, to myślę, że władza ma znacznie większe problemy na głowie, niż wtrącanie się do naszych lokalnych spraw. Jeśli chodzi o niezależność, to od kogo, czy od czego? Z doświadczenia wiem, że to raczej "niezależne", lokalne media są tubą poglądów politycznych ich właścicieli.  
 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować