Orkiestry Dęte rozbrzmiały pod Basztą Dorotką [zdjęcia]

2019-08-04 19:00:00 BK

Za nami pierwszy z trzech koncertów w ramach XIV Letniego Festiwalu Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski. Mimo kapryśnej pogody melomani zgromadzili pod Basztą Dorotką, by wysłuchać znanych przebojów w wykonaniu Orkiestry Dętej w Choczu i Orkiestry Dętej OSP Chełmce.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Orkiestra Dęta w Choczu, kapelmistrz Włodzimierz Mroziński

Orkiestra przy Gminnym Ośrodku Kultury w Choczu powstała w 1988 r. Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe, wojewódzkie, międzynarodowe takie jak  dożynki, festyny, jubileusze, święta państwowe czy kościelne. Uczestniczy również w przeglądach orkiestr dętych oraz festiwalach, występuje na koncertach muzyki klasycznej i rozrywkowej, gra kolędy i pastorałki a także udziela się filantropijnie pojawiając się na koncertach charytatywnych. Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany - znajdują się w nim opusy marszowe, utwory rozrywkowe, kancony ludowe i biesiadne, muzyka klasyczna i pieśni kościelne. Orkiestra posiada złotą odznakę honorową III stopnia za działalność artystyczną i organizacyjną oraz osiągnięcia w amatorskim ruchu muzycznym.

Orkiestra Dęta OSP Chełmce, kapelmistrz Jacek Kapitaniak

Orkiestra powstała przy Straży Ogniowej w 1922 r. Dzisiaj 27 muzyków - amatorów, z powodzeniem kontynuuje prawie 100-letnią historię zespołu i spotyka się na cotygodniowych próbach pod okiem kapelmistrza Jacka Kapitaniaka i kierownika orkiestry Jacka Juszczaka. Ostatnie ważniejsze występy to: udział w uroczystościach związanych z 50-tą rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu w 2017 r., udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Puławach w 2017 r. oraz udział w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Opatowie (w woj. świętokrzyskim) w 2018 r. W orkiestrze grają osoby w najróżniejszym wieku (od 12 do 72 lat) i w najróżniejszej sytuacji życiowej (uczniowie, studenci, pracujący a także emeryci) - taka wielopokoleniowość i różnorodność jest rzadko spotykana i dla muzyków Orkiestry z Chełmc stanowi wielką wartość.

Niedziela 11 sierpnia 2019 Kalisz, Baszta Dorotka, godz. 17.00

Orkiestra Dęta OSP Stawiszyn, kapelmistrz Dominik Kuciak

Orkiestra powstała w czerwcu 1908 roku z inicjatywy straży ogniowej w Stawiszynie, gdzie pierwszymi muzykami byli przeważnie strażacy – ochotnicy. W roku 2003 nastąpiło połączenie dwóch orkiestr dętych w Stawiszynie oraz przy Cukrowni Zbiersk powstałej w 1917 roku. Utworzona została Miejsko – Gminna Orkiestra Dęta w Stawiszynie. Orkiestra uczestniczy w przeglądach i prezentacjach orkiestr dętych, uświetnia swoją grą uroczystości państwowe, miejskie, patriotyczne i kościelne na terenie Miasta i Gminy Stawiszyn. Swoją muzyką propaguje piękno kultury polskiej w powiecie kaliskim i województwie wielkopolskim, koncertowała też w niemieckim Drebach. Wśród osiągnięć orkiestry znajdują się m.in. Złota Odznaka Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Orkiestrze towarzyszą dwie grupy mażoretek, kierowane przez Justynę Drewniacką.

Orkiestra Dęta „Gród nad Prosną” w Kaliszu, kapelmistrz Wojciech Zieleziński

Orkiestra powstała w 1936 r. z inicjatywy ówczesnych władz kaliskiej ,,Bielarni”, późniejszych Zakładów Przemysłu Jedwabniczego ,,Wistil”. Po przekształceniach własnościowych w 1999 r. orkiestra przestała być zakładową i funkcjonuje na własny rachunek w ramach działalności Stowarzyszenia Orkiestry Dętej ,,Gród nad Prosną” w Kaliszu. Uświetnia uroczystości zakładowe, miejskie, regionalne, państwowe i kościelne, brała udział w przeglądach wojewódzkich i krajowych, festiwalach orkiestr dętych krajowych i zagranicznych. Poza tym orkiestra koncertowała na terenie Niemiec i Włoch. Repertuar orkiestry obejmuje utwory od muzyki klasycznej poprzez muzykę marszową, standardy muzyki jazzowej, musicalowej, operetkowej po muzykę rozrywkową, ludową i biesiadną.

Czwartek 15 sierpnia 2019 Kalisz, Baszta Dorotka, godz. 17.00

Orkiestra Dęta OSP Tłokinia Wielka, kapelmistrz Józef Czerniak

Orkiestra powstała w 1923 r. Jej repertuar jest bardzo rozległy: od marszowego poprzez kościelny do estradowo-koncertowego. Orkiestra bierze udział w przeglądach powiatowych, regionalnych i rejonowych orkiestr dętych OSP, np. w 2010 r. brała udział w Przeglądzie Rejonowym w Krynicy. Obsługuje wiele uroczystości gminnych i powiatowych. Uczestniczy w uroczystościach kościelnych (pasterka, rezurekcja, Boże Ciało, odpust i inne) i strażackich - wszystkie imprezy strażackie np. obchody św. Floriana z przemarszem z kościoła do remizy, walne zebrania i inne odbywają się z towarzystwem orkiestry. Prezesem – gospodarzem jest Bartosz Ciesielski. Obecnie zespół liczy 24 członków.

Zespół Tańca Ludowego „Decka z Kunovic” (Czechy), kierownik Tereza Habartowa

Zespół folklorystyczny DECKA Z KUNOVIC powstał w 1986 r. Działa w miejscowości Kunovice - położonej we wschodniej części Czech (Morawy).  Zespół brał udział w różnych ważnych festiwalach krajowych (Praga, Stražnice, Kunovice, Kromeříž, Zlín, Velká nad Veličkou) i za granicą na Słowacji, w Polsce, Bułgarii, Włoszech i na Węgrzech. Składa się z 3 sekcji: tańca, śpiewu i muzyków. Grupa ma około 40-45 członków w wieku od 15 do 45 lat. Grupa nagrała kilka płyt CD, uczestniczyła w programach w telewizji, a muzycy współpracowali również z profesjonalną grupą ONDRAS.

Niedziela 1 września 2019 Ostrów Wielkopolski, Rynek, godz. 17.00

Gminna Orkiestra Dęta OSP Koźminek, kapelmistrz Marcin Nowotny

Orkiestra powstała w 1925 r. dzięki staraniom miejscowej straży ogniowej. Po 1945 r. patronat nad orkiestrą objął kościół, a kapelmistrzami byli kolejni organiści. W 2001 r. orkiestra znów przeszła pod opiekę ochotniczej straży pożarnej. Od 2004 r. zespół funkcjonuje pod nazwą Gminna Orkiestra Dęta. Reprezentuje gminę i powiat na różnorodnych przeglądach i imprezach, bierze także udział w uroczystościach kościelnych. W 2011 r. otrzymała wyróżnienie "W uznaniu zasług dla rozwoju kultury w Powiecie Kaliskim.'' W 2018 r. orkiestra zdobyła Brązowe Pasmo na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Rybniku natomiast w 2019 r. III miejsce w kategorii Muzyka Marszowa na XXIX Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Orkiestr Dętych "O kleczewską wieżę" w Kleczewie. Orkiestrze towarzyszy zespół mażoretek FINEZJA pod kierownictwem Justyny Drewniackiej. Prezesem orkiestry jest Zbigniew Marszał.

Ostrowska Orkiestra Koncertowa, kapelmistrz Marian Sikorski

Orkiestra przy fabryce „WAGON” powstała w 1923 roku. W październiku 1999 roku Orkiestra. koncertowała u Ojca Św. Jana Pawła II na Placu Św. Piotra podczas audiencji generalnej. W kwietniu 2000 roku otrzymała Dyplom Mistrzowski Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie. W tym samym roku na Międzynarodowym Festiwalu Dni Muzyki i Folkloru w Lesznie zdobyła Kryształową Buławę. W 2003 roku zmieniła nazwę na Ostrowska Orkiestra Koncertowa. W 2008 roku Orkiestra nagrała pierwszą płytę. W roku 2016 podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Folkloru Orkiestra ponownie zdobyła Grand Prix Festiwalu. Repertuar obejmuje muzykę marszową, filmową, klasyczną  różnych epok i stylów. Zespół współpracuje z artystami różnych teatrów, z orkiestrami wojskowymi i policyjnymi oraz chórami. Prezesem jest Jerzy Kania.

Koncerty prowadzi Karol Marszał

Dofinansowano w ramach mecenatu nad kulturą przez Miasto Kalisz, Województwo Wielkopolskie, Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Powiat Ostrowski.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ