Orkiestry Dęte rozbrzmiały pod Basztą Dorotką [zdjęcia]

2019-08-04 19:00:00 BK

Za nami pierwszy z trzech koncertów w ramach XIV Letniego Festiwalu Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski. Mimo kapryśnej pogody melomani zgromadzili pod Basztą Dorotką, by wysłuchać znanych przebojów w wykonaniu Orkiestry Dętej w Choczu i Orkiestry Dętej OSP Chełmce.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Orkiestra Dęta w Choczu, kapelmistrz Włodzimierz Mroziński

Orkiestra przy Gminnym Ośrodku Kultury w Choczu powstała w 1988 r. Swoimi występami uświetnia uroczystości gminne, powiatowe, wojewódzkie, międzynarodowe takie jak  dożynki, festyny, jubileusze, święta państwowe czy kościelne. Uczestniczy również w przeglądach orkiestr dętych oraz festiwalach, występuje na koncertach muzyki klasycznej i rozrywkowej, gra kolędy i pastorałki a także udziela się filantropijnie pojawiając się na koncertach charytatywnych. Repertuar orkiestry jest bardzo zróżnicowany - znajdują się w nim opusy marszowe, utwory rozrywkowe, kancony ludowe i biesiadne, muzyka klasyczna i pieśni kościelne. Orkiestra posiada złotą odznakę honorową III stopnia za działalność artystyczną i organizacyjną oraz osiągnięcia w amatorskim ruchu muzycznym.

Orkiestra Dęta OSP Chełmce, kapelmistrz Jacek Kapitaniak

Orkiestra powstała przy Straży Ogniowej w 1922 r. Dzisiaj 27 muzyków - amatorów, z powodzeniem kontynuuje prawie 100-letnią historię zespołu i spotyka się na cotygodniowych próbach pod okiem kapelmistrza Jacka Kapitaniaka i kierownika orkiestry Jacka Juszczaka. Ostatnie ważniejsze występy to: udział w uroczystościach związanych z 50-tą rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu w 2017 r., udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Puławach w 2017 r. oraz udział w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Opatowie (w woj. świętokrzyskim) w 2018 r. W orkiestrze grają osoby w najróżniejszym wieku (od 12 do 72 lat) i w najróżniejszej sytuacji życiowej (uczniowie, studenci, pracujący a także emeryci) - taka wielopokoleniowość i różnorodność jest rzadko spotykana i dla muzyków Orkiestry z Chełmc stanowi wielką wartość.

Niedziela 11 sierpnia 2019 Kalisz, Baszta Dorotka, godz. 17.00

Orkiestra Dęta OSP Stawiszyn, kapelmistrz Dominik Kuciak

Orkiestra powstała w czerwcu 1908 roku z inicjatywy straży ogniowej w Stawiszynie, gdzie pierwszymi muzykami byli przeważnie strażacy – ochotnicy. W roku 2003 nastąpiło połączenie dwóch orkiestr dętych w Stawiszynie oraz przy Cukrowni Zbiersk powstałej w 1917 roku. Utworzona została Miejsko – Gminna Orkiestra Dęta w Stawiszynie. Orkiestra uczestniczy w przeglądach i prezentacjach orkiestr dętych, uświetnia swoją grą uroczystości państwowe, miejskie, patriotyczne i kościelne na terenie Miasta i Gminy Stawiszyn. Swoją muzyką propaguje piękno kultury polskiej w powiecie kaliskim i województwie wielkopolskim, koncertowała też w niemieckim Drebach. Wśród osiągnięć orkiestry znajdują się m.in. Złota Odznaka Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Orkiestrze towarzyszą dwie grupy mażoretek, kierowane przez Justynę Drewniacką.

Orkiestra Dęta „Gród nad Prosną” w Kaliszu, kapelmistrz Wojciech Zieleziński

Orkiestra powstała w 1936 r. z inicjatywy ówczesnych władz kaliskiej ,,Bielarni”, późniejszych Zakładów Przemysłu Jedwabniczego ,,Wistil”. Po przekształceniach własnościowych w 1999 r. orkiestra przestała być zakładową i funkcjonuje na własny rachunek w ramach działalności Stowarzyszenia Orkiestry Dętej ,,Gród nad Prosną” w Kaliszu. Uświetnia uroczystości zakładowe, miejskie, regionalne, państwowe i kościelne, brała udział w przeglądach wojewódzkich i krajowych, festiwalach orkiestr dętych krajowych i zagranicznych. Poza tym orkiestra koncertowała na terenie Niemiec i Włoch. Repertuar orkiestry obejmuje utwory od muzyki klasycznej poprzez muzykę marszową, standardy muzyki jazzowej, musicalowej, operetkowej po muzykę rozrywkową, ludową i biesiadną.

Czwartek 15 sierpnia 2019 Kalisz, Baszta Dorotka, godz. 17.00

Orkiestra Dęta OSP Tłokinia Wielka, kapelmistrz Józef Czerniak

Orkiestra powstała w 1923 r. Jej repertuar jest bardzo rozległy: od marszowego poprzez kościelny do estradowo-koncertowego. Orkiestra bierze udział w przeglądach powiatowych, regionalnych i rejonowych orkiestr dętych OSP, np. w 2010 r. brała udział w Przeglądzie Rejonowym w Krynicy. Obsługuje wiele uroczystości gminnych i powiatowych. Uczestniczy w uroczystościach kościelnych (pasterka, rezurekcja, Boże Ciało, odpust i inne) i strażackich - wszystkie imprezy strażackie np. obchody św. Floriana z przemarszem z kościoła do remizy, walne zebrania i inne odbywają się z towarzystwem orkiestry. Prezesem – gospodarzem jest Bartosz Ciesielski. Obecnie zespół liczy 24 członków.

Zespół Tańca Ludowego „Decka z Kunovic” (Czechy), kierownik Tereza Habartowa

Zespół folklorystyczny DECKA Z KUNOVIC powstał w 1986 r. Działa w miejscowości Kunovice - położonej we wschodniej części Czech (Morawy).  Zespół brał udział w różnych ważnych festiwalach krajowych (Praga, Stražnice, Kunovice, Kromeříž, Zlín, Velká nad Veličkou) i za granicą na Słowacji, w Polsce, Bułgarii, Włoszech i na Węgrzech. Składa się z 3 sekcji: tańca, śpiewu i muzyków. Grupa ma około 40-45 członków w wieku od 15 do 45 lat. Grupa nagrała kilka płyt CD, uczestniczyła w programach w telewizji, a muzycy współpracowali również z profesjonalną grupą ONDRAS.

Niedziela 1 września 2019 Ostrów Wielkopolski, Rynek, godz. 17.00

Gminna Orkiestra Dęta OSP Koźminek, kapelmistrz Marcin Nowotny

Orkiestra powstała w 1925 r. dzięki staraniom miejscowej straży ogniowej. Po 1945 r. patronat nad orkiestrą objął kościół, a kapelmistrzami byli kolejni organiści. W 2001 r. orkiestra znów przeszła pod opiekę ochotniczej straży pożarnej. Od 2004 r. zespół funkcjonuje pod nazwą Gminna Orkiestra Dęta. Reprezentuje gminę i powiat na różnorodnych przeglądach i imprezach, bierze także udział w uroczystościach kościelnych. W 2011 r. otrzymała wyróżnienie "W uznaniu zasług dla rozwoju kultury w Powiecie Kaliskim.'' W 2018 r. orkiestra zdobyła Brązowe Pasmo na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Rybniku natomiast w 2019 r. III miejsce w kategorii Muzyka Marszowa na XXIX Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Orkiestr Dętych "O kleczewską wieżę" w Kleczewie. Orkiestrze towarzyszy zespół mażoretek FINEZJA pod kierownictwem Justyny Drewniackiej. Prezesem orkiestry jest Zbigniew Marszał.

Ostrowska Orkiestra Koncertowa, kapelmistrz Marian Sikorski

Orkiestra przy fabryce „WAGON” powstała w 1923 roku. W październiku 1999 roku Orkiestra. koncertowała u Ojca Św. Jana Pawła II na Placu Św. Piotra podczas audiencji generalnej. W kwietniu 2000 roku otrzymała Dyplom Mistrzowski Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie. W tym samym roku na Międzynarodowym Festiwalu Dni Muzyki i Folkloru w Lesznie zdobyła Kryształową Buławę. W 2003 roku zmieniła nazwę na Ostrowska Orkiestra Koncertowa. W 2008 roku Orkiestra nagrała pierwszą płytę. W roku 2016 podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Folkloru Orkiestra ponownie zdobyła Grand Prix Festiwalu. Repertuar obejmuje muzykę marszową, filmową, klasyczną  różnych epok i stylów. Zespół współpracuje z artystami różnych teatrów, z orkiestrami wojskowymi i policyjnymi oraz chórami. Prezesem jest Jerzy Kania.

Koncerty prowadzi Karol Marszał

Dofinansowano w ramach mecenatu nad kulturą przez Miasto Kalisz, Województwo Wielkopolskie, Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Powiat Ostrowski.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować