Kultura

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej

2024-07-10 14:30:00 redakcja@calisia.pl

Już jutro o godzinie 17 w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej odbędzie się oprowadzanie kuratorskie Anny Tabaki po wystawie czasowej ”Początek. W 110-lecie muzeum w Kaliszu”. Wstęp wolny.

Wystawa w sposób niezwykle ciekawy przeprowadza widzów przez 110 lat, tj. od samego początku istnienia placówki do czasów współczesnych. Składa się z zabytków wybranych spośród najcenniejszych, ułożonych w siedmiu działach. Nie brakuje wśród nich eksponatów z najstarszych inwentarzy, złożonych do muzealnych zbiorów przez założycieli instytucji. Są to eksponaty archeologiczne, historyczne, artystyczne, jak i bibliofilskie.

 

Graficznie prezentacja przypomina przestrzenny rebus, w którym umieszczono zagadki ze studziesięcioletniej opowieści. Scenografię można przyrównać do minimiasta z przystankami wyznaczonymi przez bieg historii. Nie zdradzając nazw kolejnych „stacji”, można powiedzieć jedynie, że wystawa ma dwa początki. Ten pierwszy, właściwy, zaczyna się w kamienicy Grzegorza Puchalskiego na pl. Kilińskiego 17 maja 1914 r., ale to wydarzenie poprzedza niezwykły prolog. Historia miasta płynnie przeplata się tutaj z losami ludzi i zabytków.

 

Jak to się dzieje, że część zbiorów przetrwała dwie wojny światowe? Skąd wiedzą o tym muzealnicy? Kim są osoby, które postanowiły zbudować publiczną kolekcję w mieście i dlaczego im na tym zależy? Kim są pierwsze kustoszki? W ilu miejscach i gdzie mieści się muzeum? Ile razy zmienia nazwę? Kiedy powstaje projekt wystawienia samodzielnego gmachu dla spuścizny kaliszan i co z niego zostaje? Jak wygląda księga inwentarzowa i która jest najstarsza? W jaki sposób z niemych przedmiotów można odczytać ich historię? Jak wyglądają dawne oprawy zabytków? Na te i wiele innych pytań można sobie odpowiedzieć w czasie trwania wystawy „Początek. W 110.lecie muzeum w Kaliszu”. 

 

Prezentację wzbogacają obrazy z Muzeum Okręgowego w Sieradzu oraz kopie projektów z Archiwum Państwowego w Kaliszu. Kuratorką wystawy jest Anna Tabaka, autorami oprawy graficznej Przemysław Dunaj i Adrian Kempa.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować