Kultura

"ONA" w Galerii 66

2021-06-10 17:30:00 MBP Kalisz

W środowe, słoneczne popołudnie przed Biblioteką Główną zebrali się przyjaciele i fani Agnieszki Zaśko, by wziąć udział w inauguracji wystawy „ONA”. To pierwsza w naszym mieście tak duża wystawa prac artystki, która - jak sama przyznała w czasie spotkania - dojrzewała do tej decyzji przez wiele lat.

Fot.: Hubert Mościpan, Marcin Galant
Fot.: Hubert Mościpan, Marcin Galant

Agnieszka Zaśko współpracowała już z Biblioteką Miejską przy dwóch projektach dedykowanych dzieciom, tym razem jednak zdecydowała się pokazać „dorosłą” część swojej twórczości. Na ekspozycję składają się rysunki, szkice, ale przede wszystkim kolaże, które stanowią niejako znak rozpoznawczy artystki. „Gejsza”, „Agentka prowokacji”, „Bibliofilka”, „Kobieta z kotem”, „Filatelistka”, „Marzycielka” - to tytuły zaledwie kilku z prezentowanych prac.

W początkach swojej przygody z kolażem Agnieszka łączyła z sobą m. in. elementy organiczne np. mech czy muszle dzięki czemu jej prace przypominały gobeliny. Z czasem zaczęła łączyć malarstwo akrylowe z kawałkami papieru oraz tkaninami dochodząc w tym do prawdziwej perfekcji. Zmysłowe, ekspresyjne, barwne - tak w trzech słowach można opisać prace Agnieszki, która pytana o inspiracje wymienia: surrealizm, akty austriackiego malarza Egona Schiele, subtelne, pastelowe obrazy młodopolskiego artysty Witolda Wojtkiewicza oraz niezwykle zmysłowe prace niemieckiej fotografki, Ellen von Unwerth.

Kolekcja prac, którą można do 9 lipca oglądać w Galerii 66, powstała w czasie pandemii. „To nie był okres dobrych emocji” - jak przyznała artystka w czasie wernisażu - „Ale izolacja i poczucie lęku wyzwoliły we mnie energię do stworzenia tych portretów. Zaczęłam tworzyć prace nasycone kolorami niejako wbrew temu, co działo się dookoła”.

Wystawę „ONA” oglądać można w Galerii 66 w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66. Na odwiedzających czekają nie tylko prace Agnieszki Zaśko, ale również wywiad, w którym artystka opowiada o swojej drodze do malarstwa, inspiracjach, a także pracy nad obrazami.

Ekspozycja została wpisana w program obchodów Święta Miasta Kalisza.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ