Kultura

Odsłonięto tablicę związaną z historią Kalisza. Gdzie ją znaleźć? [zdjęcia]

2022-11-25 11:30:00 red.

24 listopada w Katedrze Kaliskiej odbyła się uroczystość odsłonięcia specjalnej tablicy przypominającej o historii Kalisza, będącej hołdem dla wyjątkowego władcy -  epitafium poświęconego Mieszkowi III Staremu.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W uroczystości udział wzięły władze miasta - Prezydent Krystian Kinastowski, Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Skarżyński, poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, ks. Marcin Papuziński, ks. prałat Adam Modliński, przedstawiciele Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza, przedstawiciele Urzędu Miasta, Stowarzyszenie Zespół Folklorystyczny Calisia, młodzież kaliskich szkół, mieszkańcy. 

- W tym roku przypada 820. rocznica śmierci ważnego dla Kalisza władcy. Choć rządy Mieszka III Starego przypadają na trudny czas rozbicia dzielnicowego kraju, nie sposób przecenić jego zasług dla Kalisza. W drugiej połowie XII wieku Kalisz przeżywał swój rozkwit - mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Tablica z tekstem epifanium w języku polskim i po łacinie została umieszczona w Katedrze Kaliskiej. Autorem projektu jest Maciej Garbowicz. Tablicę wykonał Michał Batkiewicz - krakowski artysta rzeźbiarz. Tłumaczenia tekstu na łacinę dokonał ks. dr Jarosław Powąska, we współpracy z dr. Przemysławem Nowakiem.

Na tablicy pojawił się wizerunek Mieszka III Starego, pochodzący z romańskiej pateny, ufundowanej przez księcia, przechowywanej w sanktuarium św. Józefa.

Realizacji epitafium podjęło się Miasto Kalisz we współpracy z Komisją Pamięci Historycznej Miasta Kalisza i Archiwum Państwowym w Kaliszu.

Odsłonięcie tablicy poprzedził koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Rodzanice, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. O oprawę wydarzenia zadbał Zespół Folklorystyczny "Calisia" oraz Baractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej.

W tym roku przypada 820. rocznica śmierci księcia seniora, który został pochowany w ufundowanej przez siebie kolegiacie św. Pawła w grodzie kaliskim na Zawodziu. Epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu to inicjatywa społeczna. O tyle zasadna, że w dziejach miasta panowanie księcia zapisało się złotymi zgłoskami. W drugiej połowie XII wieku Kalisz jako stolica ziemi i księstwa kaliskiego, przeżywał rozkwit. Badacze podkreślają rangę i znaczenie Zawodzia, jako ważnego centrum politycznego, administracyjnego, gospodarczego i religijnego. 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować