Polityka

Odpartyjnienie prokuratury, rozliczenie polityków, odciążenie przedsiębiorców, deczarnkizacja szkoły - Koalicja Obywatelska prezentuje kolejne "Konkrety" do realizacji

2023-09-19 14:00:00 BK

Kandydaci do parlamentu z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu kalisko-leszczyńskim, przedstawili kolejne postulaty wchodzące w skład tzw. 100 konkretów na 100 dni. Wśród nich wspomnieli o odpartyjnieniu prokuratury i mediów, odnawialnych źródłach energii, edukacji czy ulgach dla przedsiębiorców. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Konkrety Koalicji Obywatelskiej przedstawili 19 września w Kaliszu kandydaci w wyborach parlamentarnych w okręgu kalisko-leszczyńskim - posłanka Karolina Pawliczak, poseł Grzegorz Rusiecki., senator Janusz Pęcherz oraz Alicja Łuczak. 

- Przekazujemy społeczeństwu to jakie mamy rozwiązania dla naszego kraju zdewastowanego po rządach Prawa i Sprawiedliwości, w określonych obszarach, takich jak praworządność, relacje z Unią Europejską. 100 konkretów jest nie zwykle ważne bo niezwykle istotne są plany na gospodarkę ale też kwestie rozliczeń po PiS-ie - mówi kandydatka KO do Sejmu Karolina Pawliczak.

Według posłanki ważną kwestią jest rozliczenie polityków partii rządzącej za decyzje i działania szkodliwe dla Polski.

- Chodzi o rozliczenie i pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy dzisiaj odpowiadają za sprawy, które nie powinny mieć miejsca. Chodzi o postawienie przed Trybunałem Stanu prezydenta Andrzeja Dudę za nieprzyjęcie ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego, pociągnięcie do odpowiedzialności premiera Mateusza Morawieckiego za decyzje o bezprawnie zorganizowanych wyborach kopertowych, pociągnięcie do odpowiedzialności ministra Sasina za bezprawnie wydane 70 mln zł, ministra Ziobro za zrujnowanie praworządności w naszym kraju, za upolitycznienie prokuratury - mówiła Karolina Pawliczak. 

Kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu Janusz Pęcherz, poruszył sprawę odnawialnych źródeł energii a konkretnie budowy farm wiatrowych. 

- W 2016 roku została uchwalona ustawa, która totalnie zablokowała rozwój energetyki wiatrowej tzw. 10h czyli wysokość wiatraka razy 10 dookoła stanowiło obszar, w którym nie można było nic budować.  Te wiatraki, które powstawały były efektem tego, co obowiązywało przed 2015 rokiem, w oparciu o ustawę, która dopuszczała zabudowę w odległości 500 metrów od wiatraka. Uchwalono ustawę, która zmienia tę odległość na 700 metrów. To powoduje, że zmniejsza się obszar do zagospodarowania w wielu miejscowościach nawet o 60 procent. Ogranicz to dalszy rozwój. Chcemy to zmienić - mówił senator Janusz Pęcherz.

Inny przyszłościowym źródłem odnawialnej energii jest fotowoltaika. 

- Fotowoltaika rozwija się w bardzo szybkim tempie. Rząd się chwalił, że tyle zrobił a tak naprawdę to społeczeństwo się podjęło na własną odpowiedzialność. Znowu zmieniono zasady i rozwój został spowolniony. My to przywrócimy - mówił Janusz Pęcherz.

Kolejnym krokiem będzie powołanie Spółdzielni Energetycznej. 

- Takie spółdzielnie będą powoływane tam, gdzie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Taka spółdzielnia będzie mogła produkować prąd na potrzeby mieszkańców. To znacząco obniży koszty utrzymania. 

Wśród 100 konkretów zapowiedzianych przez Koalicję Obywatelską nie brakuje rozwiązań, które mają zmienić polską edukację. 

- Bez dobrej edukacji nie ma demokracji. Takie hasło nam przyświeca. Prezentujemy kolejne konkrety związane z edukacją. Moim konkretem jest "deczarnkizacja szkoły". Nie chcemy tej dziwnej ustawy "Lex Czarnek 3.0" bo szkoła powinna być samodzielna, autonomiczna. To rodzice, uczniowie i nauczyciele powinni decydować, którą organizację pozarządową chcą wpuścić i o czym rozmawiać  - mówi kandydatka KO Alicja Łuczak. - Drugi konkret to szkoła bez plecaka, szkoła z elektroniczną wersją podręcznika. One już funkcjonują i my jako nauczyciele korzystamy z nich od dawna, ale uczniom też by się to przydało. Każda szkoła powinna być zaopatrzona w szafki, by podręczniki mogły służyć w szkole, a w domu podręcznik cyfrowy. 

O planowanych ulgach i zmianach dla przedsiębiorców oraz pracowników opowiedział poseł Grzegorz Rusiecki. 

- To przede wszystkim likwidacja podwójnego opodatkowania składką zdrowotną, wprowadzenie urlopu płatnego dla przedsiębiorców, opłacanie przez ZUS od pierwszego dna zwolnienia chorobowego pracownika w mikro i małym przedsiębiorstwie, to wreszcie stworzenie warunków, gdzie przedsiębiorca będzie płacił podatek od faktury opłaconej a nie wystawionej. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować