Odnowiony fortepian Calisia przyjechał do Hotelu Hampton by Hilton [zdjęcia, wideo]

2019-05-18 16:30:00 red.

Fortepian koncertowy Calisia, po renowacji przyjechał do Hotelu Hampton by Hilton – budynku dawnej fabryki Calisia, a więc dokładnie w miejscu, gdzie powstał w 1961 roku. Będzie stanowił wielką atrakcję i ozdobę tego miejsca. Jaka jest historia instrumentu?

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Pomysłodawcą umieszczenia oryginalnego fortepianu konstrukcji Arnolda Fibigera w murach fabryki był wieloletni pracownik Calisii i jednocześnie znany kaliski wykładowca, inżynier Jan Kibler. Ten szczególny egzemplarz, którego renowację przeprowadziła firma Sylwestra Kowalczyka – był przez lata w Szkole Muzycznej a następnie w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu.

Fortepian był w stanie opłakanym. Renowacja polegała na całkowitym rozłożeniu instrumentu, do najmniejszej śrubki i zastąpieniu zniszczonych elementów nowymi. Renowacja tego fortepianu trwała pół roku. Teraz wrócił do świetności i bez kompleksów może stanowić ważny element przypominający o tradycji budynku Calisii.

Fortepian wyposażony został w jedno unowocześnienie: automat pozwalający grać jedną z kilkuset melodii – nie poprzez odtwarzanie jej z głośnika, ale poprzez fizyczne naciskanie na poszczególne klawisze instrumentu – systemem specjalnych cewek. Warto będzie przyjść i zobaczyć jak to wygląda „na żywo”.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ