Społeczne

Oddali hołd księdzu Józefowi Sieradzanowi [Zdjęcia]

2020-08-01 11:00:00 red

Przedstawiciele władz miasta, środowisk kombatanckich, mieszkańcy i młodzież szkolna oddali hołd związanemu z Kaliszem księdzu Józefowi Sieradzanowi. Uczestnicy uroczystości najpierw złożyli kwiaty pod obeliskiem poświęconym kapelanowi Powstania Warszawskiego, a później wzięli udział we mszy świętej przy grobie duchownego.

fot. Anna Błaszczyk
fot. Anna Błaszczyk

W środę, 31 lipca przy obelisku poświęconym księdzu Sieradzanowi, na terenie Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych, któremu duchowny patronuje, pojawił się m.in. Grzegorz Kulawinek wiceprezydent Kalisza i Tadeusz Skarżyński przewodniczący Rady Miasta Kalisza. W przeddzień 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, hołd kapelanowi zrywu niepodległościowego złożyli też przedstawiciele środowisk kombatanckich, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz przy ul. Częstochowskiej, gdzie przy grobie księdza została odprawiona msza święta.

Zebrani uczcili minutą ciszy śp. Adelę Przybył, byłą radną i przewodniczącą Rady Miasta Kalisza, jedną z pomysłodawczyń budowy pomnika ks. Sieradzana.

Józef Sieradzan urodził się 4 lutego 1912 roku w Miłkowicach n. Wartą. Święcenia kapłańskie przyjął w 1941 roku. W czasie powstania warszawskiego ks. Sieradzan był wojskowym kapelanem Marymontu w stopniu kapitana. Za męstwo wykazane w czasie walk został odznaczony krzyżem walecznych. W marcu 1945 roku ks. Sieradzan został wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Kaliszu. Tu dał się poznać jako społecznik: jako kierownik „Caritas” zorganizował dla ubogich stołówkę, a dla dzieci świetlicę i kolonie. Był organizatorem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Żeńskiej, kapelanem kaliskiej straży pożarnej oraz prefektem w kaliskich szkołach średnich. Przez wiele lat związany był z parafią Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (Św. Gotarda) w Kaliszu, której został proboszczem. W 1988 roku ks. Sieradzan przeszedł na emeryturę, po czym zamieszkał u sióstr Miłosierdzia Bożego przy ulicy Poznańskiej, gdzie pełnił funkcję kapelana. Ks. Sieradzan zmarł 27 września 1996 roku w Kaliszu.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ