Od września zdrożeje wywóz śmieci. Powstanie PSZOK i nowa frakcja odpadów.

2019-05-15 14:32:00 red

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Kalisza we wtorek przyjęto pakiet uchwał, które regulują gospodarkę miejską w zakresie wywozu odpadów. Niestety w związku z tym od września zdrożeje wywóz śmieci. Oprócz tego powstanie nowa frakcja odpadów „biodegradowalne” oraz utworzony zostanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Wprowadzonymi uchwałami określono nowe zasady funkcjonowania systemu odpadów na terenie miasta Kalisza. System, który dzisiaj funkcjonuje w Kaliszu został wprowadzony w 2013 roku. W międzyczasie zmieniło się wiele przepisów prawa, doszły nowe obowiązki i wyzwania przed związkiem komunalnym „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, który jest głównym odbiorcą odpadów z terenu Kalisza. – To wszystko sprowokowało nas do analizy systemu i zaproponowania Radzie Miasta Kalisza nowych rozwiązań – tłumaczy naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Jan Adam Kłysz.

Nowe rozwiązania opierają się o dwie rzeczy: powstaje nowa frakcja odpadów „biodegradowalne” oraz utworzony zostanie w mieście lub przy jego granicach Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Miasto nie posiada stacjonarnego PSZOK-u, do tej pory odpady typu AGD, czy stare opony odbierał mobilny punkt, teraz ma się to zmienić – Ustawodawca zobowiązał gminy, że muszą mieć na swoim terytorium stacjonarny PSZOK, czyli miejsce do którego mieszkańcy są zobowiązani dowieźć pewnego rodzaju odpady. Tak się dzieje w Europie, to nie jest nowe rozwiązanie. Będziemy naśladować dobre praktyki z innych krajów, miast i gmin. PSZOK-i przecież funkcjonują na terenie gminy Blizanów i Godziesze Wielkie. W Kaliszu jeszcze tego nie ma i przyszedł czas żeby to zrobić – mówi naczelnik Kłysz. Ten czas przyszedł ponieważ będzie podpisywany nowy kontrakt po przetargu organizowanym na podstawie uchwał z sesji nadzwyczajnej.

Niestety zmiany dotkną także stawek opłat za wywóz śmieci – Ceny, które teraz obowiązują, są oparte o kalkulacje z 2015 roku. Przez 4 lata zmieniły się relacje finansowe w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach – mówi naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – Musimy się liczyć z tym, że będziemy mieli podwyżki – dodaje. Podwyżki mogą wynosić od 20 do 50 procent. Aktualnie stawka wynosi: 14 zł miesięcznie za osobę w przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny lub 21 zł, jeśli są one gromadzone nieselektywnie.

Urząd chce jednak zniwelować wysokość podwyżek – Rada przyjęła wprowadzenie opłat dla przedsiębiorców – mówi naczelnik Kłysz. Odpady komunalne będą zbierane od niezamieszkałych nieruchomości, ale z wyłączeniem pewnej grupy obiektów jak: cmentarze, targowiska, szpitale, placówki oświatowe, obiekty użyteczności publicznej, wielkopowierzchniowe obiekty handlowe czy gastronomiczne. Te funkcjonować będą tak jak dotychczas, czyli w oparciu o umowę z odbiorcą odpadów.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ