Społeczne
Od północy będzie obowiązywała cisza wyborcza! Czego nie wolno robić?
Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę 18 maja. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00.

Cisza wyborcza rozpocznie się w piątek o północy, czyli 24 godziny przed rozpoczęciem głosowania, i potrwa do jego zakończenia. Jeśli wszystkie obwodowe komisje wyborcze zakończą pracę zgodnie z planem, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godzinie 21:00.
Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Dotyczy to również internetu. Zabroniona jest także agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, czyli m.in. eksponowanie symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Do zakończenia głosowania trwa tzw. cisza wyborcza, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych (art. 107 § 1 Kodeksu wyborczego).
Zabronione jest również prowadzenie kampanii referendalnej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek (art. 39 § 1 ustawy o referendum ogólnokrajowym).
Oprócz tego, aż do zakończenia głosowania, zabronione jest też podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży "dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania". Można jednak podawać informacje na temat wyborczej frekwencji. Warto podkreślić, że cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. Zakaz ten dotyczy publikacji nowych materiałów - tych stworzonych wcześniej nie trzeba usuwać, ale nie można wprowadzać do nich modyfikacji. Podobnie jest w przypadku rozwieszonych wcześniej reklam czy banerów - nie trzeba ich zdejmować. Zabroniona jest jednak jazda pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi.
Naruszenia tych zakazów mogą skutkować sankcją karną, w związku z czym będą podlegać ocenie organów ścigania i sądów. Według informacji podanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, naruszenie zakazu prowadzenia agitacji jest wykroczeniem, a naruszenie zakazu publikowania sondaży - przestępstwem. Zgodnie z art. 498 Kodeksu wyborczego, "kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą - podlega karze grzywny". Art. 500. wskazuje z kolei, że ten, kto w tym okresie poda do publicznej wiadomości wyniki sondaży wyborczych podlega grzywnie od 500 tys. zł do 1 mln zł.
Z informacji opublikowanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji. Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej traktowane jest jak wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów, jest przestępstwem. Organy ścigania i sądy oceniają czy doszło do naruszenia zakazów prowadzenia agitacji wyborczej.
Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach
Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła też, że zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego. Działania o takim charakterze mogą więc być prowadzone po zakończeniu kampanii wyborczej przez podmioty nieuczestniczące w wyborach i pod warunkiem, że działania te są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej.
Zdaniem PKW, podejmowanie takich działań przez uczestniczące w wyborach komitety wyborcze lub partie polityczne w czasie ciszy wyborczej naruszałoby natomiast zakaz prowadzenia w tym czasie agitacji wyborczej.
Na Calisia.pl na okres ciszy wyborczej będzie zamknięta możliwość dodawania nowych komentarzy.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)


Wdzięczny Zespół Calisia.pl