Społeczne

Od „operacji” do „zaskoczenia”. Historia PWSZ, która chciała być Akademią. Co robią politycy?

2019-10-18 12:50:00 MW

Skończyła się kampania wyborcza i skończyły się marzenia o utworzeniu tak szeroko zapowiadanej, pewnej wręcz Akademii Kaliskiej. Wyborcy mają prawo czuć się oszukani ponieważ kampania kaliskich działaczy PiS opierała się głównie na zapewnieniach powstania Akademii. 

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

„Operacja” Akademia Kaliska

Pierwsze wzmianki ze strony parlamentarzystów PiS o Akademii Kaliskiej padły 3 września 2017 roku. Wtedy to jeszcze senator, ale nie rektor prof. Andrzej Wojtyła oznajmił - Chciałbym oficjalnie ogłosić, że właśnie rozpoczynamy operację pod tytułem „Akademia Kaliska” – mówi senator PiS Andrzej Wojtyła, zapewniając, że do zmiany dojdzie do 1 lutego 2018 roku. Akademia według zapewnień miała powstać na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Padły wtedy konkretne deklaracje, ale najważniejsze było wypowiedziane wtedy zdanie A.Wojtyły - O powołaniu Akademii Kaliskiej, mówiło się w Kaliszu od wielu lat. Teraz po prostu trzeba to zrobić.

Rektor senator prof. Andrzej Wojtyła

Kolejną ważną datą w kalendarzu „Akademii Kaliskiej” jest 9 marca 2018 roku. Wtedy to prof. Andrzej Wojtyła zastępuje na stanowisku rektora PWSZ w Kaliszu prof. Magdalenę Pisarską-Krawczyk. Radość w szeregach PiS jest zrozumiała. Od tego momentu coraz śmielej mówi się o Akademii Kaliskiej. Powiązania rektora senatora dają wręcz gwarancję powstania Akademii.

Jego Magnificencja ma blisko półtora roku, żeby przeprowadzić ustawę przez Sejm i Senat, w których wtedy PiS miał większość. Wydaje się, że to nic prostszego. A jednak…

Spełniane wymagania

Aby PWSZ przekształcił się w Akademię musi spełnić kilka warunków. Najważniejszy został spełniony w maju tego roku kiedy to PWSZ uzyskał prawo nadawania stopnia doktora nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Przekonanie o przekształceniu uczelni w Akademię rosło z każdym dniem.

Przed ciszą wyborczą

Jan Dziedziczak i prof. Andrzej Wojtyła jeszcze przed ciszą wyborczą w piątek 11 października, tak jak przez całą kampanię przekonywali, że Akademia Kaliska powstanie – Akademia kaliska to konkret i będziemy o tym rozmawiać za cztery dni w parlamencie – mówił J.Dziedziczak.


Podczas debaty zorganizowanej 19 września przez Kaliskiego Kolibra, a transmitowanej przez nasz portal „jedynka” PiS powiedziała (10:40 – 10:55) - Reprezentuje ugrupowanie, które dotrzymuje obietnic. Można się z nami zgadzać lub nie, ale nawet nasi najwięksi krytycy podkreślają, że jesteśmy ugrupowaniem które robi to co mówi – twierdzi J. Dziedziczak, jednak losy kaliskiej uczelni pokazuje coś zupełnie innego…

I konkretne zapewnienie o Akademii Kaliskiej (12:10 – 12:25) – Znów dotrzymaliśmy słowa, znów realizujemy to co wcześniej zapowiadaliśmy – to znaczy Akademia Kaliska, która już jest na posiedzeniu Sejmu – mówił podczas debaty poseł Dziedziczak.

 

 

Gowin popierał

W Kaliszu 23 sierpnia pojawił się wicepremier i minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, z którego partii do senatu startował A.Wojtyła. Na spotkaniu z dziennikarzami wychwalał senatora - Jeżeli chodzi o Senat to kandydatem z okręgu nr 36 jest prof. Andrzej Wojtyła, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. To osoba o ogromnym doświadczeniu i dorobku zawodowym, a także ogromnym dorobku i doświadczeniu politycznym. Pan Senator pełni funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Wśród jego doświadczeń zawodowych ważne jest to, że pełnił funkcję w Ministerstwie Zdrowia. Tematyka służby zdrowia i ochrona zdrowia Polaków to jest jeden z najważniejszych tematów nie tylko w tych wyborach - mówił prezes Jarosław Gowin.

A sam kandydat podczas tego spotkania dużo mówił o Akademii Kaliskiej - Kalisz to miasto akademickie. Zarządzam Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Kaliszu. Dziękuję Panu premierowi za przychylność w tworzeniu Akademii Kaliskiej. Wszystkie dokumenty przedłożyliśmy Panu premierowi. Mamy przygotowaną ustawę i mam nadzieję, że niebawem Akademia Kaliska powstanie - mówił Andrzej Wojtyła. - Od początku swojej kadencji kładłem nacisk na to, byśmy spełnili wymogi formalne uczelni akademickiej. Udało nam się zdobyć prawo doktoryzowania w dziedzinie nauk o zdrowiu. Drugi wniosek mamy złożony do Centralnej Komisji ds. stopni i tytułów w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego.

Co poszło nie tak? Zaskoczenie i konsternacja…

Skończyły się wybory. Prof. Andrzej Wojtyła przegrał z dr Januszem Pęcherzem wybory do senatu. Z tym momentem skończyły się marzenia o Akademii Kaliskiej.

Oświadczenie JM Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, prof. Andrzeja Wojtyły

Jestem niezmiernie zaskoczony decyzją Sejmu RP, który nie głosował Ustawy o utworzeniu Akademii Kaliskiej. We wtorek projekt ustawy został przyjęty przez sejmową Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży. Po południu, na sali plenarnej Sejmu, uzyskał poparcie dwóch największych klubów parlamentarnych. Będąc pewnym, że ustawa zostanie przyjęta przez Sejm RP, wróciłem do Kalisza, by w czwartek i piątek w Senacie RP dokończyć prace legislacyjne. Niestety, spotkał mnie ogromny zawód, ponieważ środowisko naukowe i studenckie naszej uczelni, zasługuje - nie tylko ze względów formalnych - na usankcjonowanie akademickości w ustawie. Studentom i naukowcom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu gwarantuje, ze nie ustanę w działaniach i doprowadzę do powołania Akademii Kaliskiej.

Ochoczy w zapewnieniach poseł Jan Dziedziczak na pytania naszej redakcji wysłał lakoniczne oświadczenie (co chyba stało się standardem wśród kaliskich parlamentarzystów i samorządowców).

Oświadczenie posła Jana Dziedziczaka w sprawie Akademii Kaliskiej


Z zaskoczeniem, niezrozumieniem i smutkiem przyjąłem decyzje o nie zwołaniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP i tym samym faktycznym zablokowaniu przyjęcia ustawy w tej kadencji.

Byliśmy blisko. Zrobię wszystko aby w nowej kadencji ten projekt został przyjęty.
Pozdrawiam
Jan Dziedziczak
Poseł na Sejm RP

Coś co było „pewne”, co było „sukcesem”, po wyborach może być „zaskoczeniem"?

Tego samego dnia gdy przesłano oświadczenie (czwartek 17 października) w Polskim Radiu 24 w popołudniowej rozmowie poseł Dziedziczak chwalił się wygraną - Serdecznie pozdrawiam moich wyborców dzięki którym rekord 60 tys. [głosów – przyp. red.] czyli najlepszego wyniku w historii tych ziem uzyskałem – mówił w czwartek w Polskim Radiu 24. Zapytany przez redaktora Klarenbacha „Jak to się udało?” odpowiedział - Wystarczy ciężko pracować, być uczciwym parlamentarzystą i nie zapominać o wyborcach po wyborach tylko cały czas być dla nich nawet dzień po wyborach – mówi J. Dziedziczak.

No i wszystko jasne…

Kto jeszcze się odezwie?

Pytania o odrzucenie ustawy o Akademii Kaliskiej przesłaliśmy jeszcze do posła Jana Mosińskiego, posła Rafała Grupińskiego i do rzecznika ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katarzyny Zawady.

Po 24 godzinach otrzymaliśmy oświadczenie posła Jana Mosińskiego (znacznie obszerniejsze niż posła Jana Dziedziczaka).

Oświadczenie posła Jana Mosińskiego ws. przekształcenia kaliskiej PWSZ w Akademię Kaliską

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi losów poselskiego projektu ustawy przekształcającej dotychczasową PWSZ w Kaliszu w uczelnię akademicką, niniejszym pragnę zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. Procesem legislacyjnym zajmowali się: p.p. Witold Czarnecki - poseł sprawozdawca, Jan Dziedziczak - reprezentujący grupę posłów i ja, którego zadaniem było przygotowanie stanowiska do projektu ustawy i przedstawienie go w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Niezależnie od decyzji, na mocy której wycofano projekt z porządku obrad Sejmu, chcę oświadczyć, że w dalszym ciągu podtrzymuję swoje stanowisko dotyczące przekształcenia PWSZ w Akademię Kaliską, podkreślając, że jestem za jej przekształceniem.

Pytanie dlaczego zdjęto punkt z porządku obrad należy raczej kierować do ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, gdyż projekt poselski był znany od wielu miesięcy i nie wzbudzał sprzeciwu, co w swojej wypowiedzi potwierdził Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pan Jarosław Gowin podczas pobytu w Kaliszu, w sierpniu br.

Jestem przekonany, że w nowej IX kadencji Sejmu RP temat powołania Akademii Kaliskiej będzie kontynuowany na bazie dotychczasowego projektu, a najbliższe dni pozwolą na wyjaśnienie powodów wycofania tego projektu, czemu może służyć złożone przeze mnie zapytanie poselskie adresowane do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przesłałem w dniu 16 października.

W związku z sytuacją, jaka zaistniała, niepokoić musi jedno, a mianowicie hipokryzja posła Platformy Obywatelskiej Mariusza Witczaka, który nagle przypomniał sobie, że jest coś takiego jak prowadzone prace legislacyjne nad przekształceniem PWSZ w Akademię Kaliską. W tym miejscu muszę poinformować, że poseł Witczak nie był obecny na sali obrad kiedy odbywała się debata nad sprawozdaniem komisji. Ale to nie jest jedyny zarzut.

Wspominam o tym, gdyż warto spojrzeć na aktywność, a raczej totalny jej brak ze strony posła Witczaka w przedmiotowej sprawie.

W związku z powyższym za pośrednictwem niniejszego oświadczenia zwracam się do Mariusza Witczaka, aby przedstawił opinii publicznej, jakie działania podejmował wcześniej jako poseł obozu władzy? Jakie wreszcie inicjatywy były jego udziałem w trakcie VIII kadencji Sejmu w l. 2015-2019 kiedy był posłem opozycji? Ze swej strony mogę powiedzieć, że w zakreślonym okresie czasu poseł Witczak nie zgłaszał żadnej inicjatywy poselskiej w przedmiotowej sprawie. W ramach swoich wystąpień, których w trakcie VII kadencji Sejmu wygłosił raptem 34. Żadna z nich nie dotyczyła uczelni kaliskiej. Podobnie było podczas ostatniej VIII kadencji Sejmu (2015-2019).

Dlatego, mając na względzie ostatnie wypowiedzi posła Mariusza Witczaka zwracam się o to, aby zapoznał opinię publiczną z efektami swoich dokonań.

dr Jan Mosiński

Poseł na Sejm RP

Kalisz "Końcem Świata"

Nieudolne działania parlamentarzystów w sprawie powołania Akademii Kaliskiej, podobne chociażby do tych które są tematem obwodnicy Kalisza pokazują, że mieszkańcy naszego miasta zwyczajnie nie mają szczęścia do wyborów. Znakomita lokalizacja Kalisza, jego potencjał i pracowitość mieszkańców jest niweczona przez partyjne zagrywki. Sytuacja z pierwszych dni po wyborach wskazuje, że będą to ciężkie cztery lata dla Kalisza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować