Polityka

Obywatelska Kontrola Wyborów - Kaliskie ugrupowania prodemokratyczne łączą siły. "Zrobimy wszystko aby kolejne wybory były uczciwe"

2022-06-20 16:30:00 BK

Przedstawiciele partii opozycyjnych, samorządów i organizacji społecznych podpisali porozumienie w sprawie Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Inicjatywa taka zawiązała się również w Kaliszu, gdzie siły połączyli Komitet Obrony Demokracji oraz ugrupowania prodemokratyczne. 

Fot. Błażej Krawczyk
Fot. Błażej Krawczyk

3 czerwca w Senacie odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego Obywatelskiej Kontroli Wyborów. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Senatu RP, samorządowcy, działacze organizacji społecznych oraz przedstawiciele opozycji demokratycznej. 

- Mamy wątpliwości co do działań obecnie rządzącej koalicji i mamy obawy co do tego, że wybory mogą być popchnięte w takim kierunku, że nie będą obiektywne. Już nie są obiektywne, bo PiS ma media i nie mamy równych szans. Ale zapobiec temu już na poziomie bezpośrednim wyborów i temu przeciwdziałać, to 5 lat temu powstał projekt Obywatelska Kontrola Wyborów, zainicjowany przed Komitet Obrony Demokracji. Obywatele jako obserwatorzy społeczni byli w komisjach wyborczych. Projekt stał się z czasem ułomny, więc doszliśmy do porozumienia ze wszystkimi siłami prodemokratycznymi - mówił Michał Witkowski, KOD Kalisz.

Do projektu przystąpili: Komitet Obrony Demokracji, Platforma Obywatelska, Polska 2050, Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Tak! Dla Polski, Zieloni, Razem, Nowoczesna, Polska Partia Socjalistyczna, Inicjatywa Polska, Unia Europejskich Demokratów. Patronat objęli Prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

https://okw.info.pl/

- Stworzyliśmy lokalną grupę, która w tym projekcie będzie brała udział. Projekt ma dwie silne strony. Pierwsza to obsadzenie wszystkich komisji wyborczych. Do projektu można się zapisać jak mąż zaufania bądź też członek komisji. Drugim ważnym efektem tego przedsięwzięcia będzie to, że wszyscy członkowie OKW będą wpisywali do aplikacji raport z komisji wyborczej. Nie będzie można zmienić wyników na drodze między komisją a poszczególnymi szczeblami komisji - mówił Michał Witkowski.

- Tworzymy wspólnotę partii prodemokratycznych, które nie godzą się z praktykami realizowanymi przez PiS w życiu publicznym. Oceniamy PiS jako partię, która łamie standardy demokratyczne. Wolne wybory to jest coś co świadczy o demokracji w tym fundamentalnym znaczeniu, dlatego zobowiązujemy się do tego by pilnować, aby w naszych małych ojczyznach wybory przebiegały w sposób prawidłowy - mówił poseł PO Mariusz Witczak. - Oprócz technicznego pilnowania wyborów czeka nas patrzenie władzy na ręce jeśli chodzi o nadużywanie instrumentów władzy w okresie wyborczym. To jest kwestia finansowania, nadużywania mediów. W nowoczesny sposób, hybrydowy zniekształca się wybory, nadużywa się materiałów wyborczych w mediach publicznych. 

- Prawo i Sprawiedliwość rządzi blisko 7 lat. 7 lat destrukcji samorządności, destrukcji państwa i demokracji. To jest narastający kryzys, inflacja nieznana dotąd od 25 lat, to jest zagrożenie praworządności ale także bezpieczeństwa energetycznego państwa. Za chwilę zderzymy się z dramatami wielu polskich rodzin, poszukiwaniem opału na zimę. Rząd dzisiaj proponuje nam poszukiwanie chrustu i nie myśli o tym jak zabezpieczyć polskie rodziny. Dzisiaj węgiel, o ile można kupić, kosztuje od 2,5 do 3 tys. zł. Mafia pośredników rozwija się w sposób niebywały rząd sobie z tym nie radzi. Jeżeli takie inicjatywy jak ta się nie powiodą, to jest zagrożenie, że będzie rządził przez kolejne lata - mówiła posłanka Lewicy Karolina Pawliczak.

- Istotą demokracji jest różnorodność. I tak jak tu jesteśmy reprezentujemy różne grupy społeczne i to jest piękne w demokracji. Wszystkie nasze partie wywodzą się z demokratycznych wartości i tych wartości dzisiaj będziemy bronić - wolności słowa, równości, praworządności a także wolnych, demokratycznych tajnych powszechnych wyborów. Zrobimy wszystko aby kolejne wybory były uczciwe i aby nie było co do nich żadnych wątpliwości - mówiła Barbara Oliwiecka, Polska 2050. 

- Byłem, jestem i będę zawsze za wolnymi wyborami, ale wyborami uczciwymi. Inicjatywa, która powstała w Senacie jest godna poparcia - mówił Józef Racki, PSL. - Nie zgadzam się z koleżanką, że PiS nic dobrego nie zrobił. Zrobił dużo dla swoich rodzin i dla siebie. Jako osoba 50 lat pracująca na wielu stanowiskach rządowych, samorządowych, nie słyszałem, że tak wielkie pieniądze można uczciwie zarobić. 

 

Treść porozumienia:

OBYWATELSKA KONTROLA WYBORÓW

My, niżej podpisani Obywatelki i Obywatele, w imieniu organizacji i partii, które reprezentujemy jako ich liderzy, w trosce o przyszłość i dobro Polski, w obliczu zbliżających się wyborów na każdym szczeblu funkcjonowania Państwa i Unii Europejskiej, wobec uzasadnionych obaw związanych z prawidłowym ich przebiegiem, zawieramy porozumienie o wspólnym przystąpieniu do Obywatelskiej Kontroli Wyborów – Komitetu Obrony Demokracji, by przeciwdziałać możliwym nieprawidłowościom podczas przyszłych wyborów powszechnych w Rzeczypospolitej.

Porozumienie dotyczy wspólnych działań, w ramach OKW:

- naboru oraz koordynacji obsady komisji wyborczych: członków komisji, obserwatorów społecznych i mężów zaufania

- obserwacji oraz kontroli przebiegu procesu wyborczego

- systemowego raportowania wyników wyborów oraz potencjalnych nieprawidłowości

W przekonaniu, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa są właściwie przeprowadzone, kontrolowane i powszechne wybory - zawieramy to porozumienie w imię uczciwości, praworządności i obywatelskiego prawa do kontroli władzy. To jest istota społeczeństwa obywatelskiego.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować