Społeczne

O Wielkopolanach pod Monte Cassino

2022-09-30 17:00:00 UMWW

W poniedziałek 26 września, w obradach XLV Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego uczestniczyła delegacja z Piedimonte San Germano z Włoch oraz Gminy Ceków Kolonia, w powiecie kaliskim. Goście przytoczyli losy trzech Wielkopolan z Gminy Ceków Kolonia Bolesława Gałązki, Antoniego Benca oraz Józefa Łyszczyńskiego, którzy brali udział w Bitwie pod Monte Cassino.

UMWW
UMWW

Zaproszeni goście, którym przewodniczyli Wójt Gminy Ceków Kolonia Mariusz Chojnacki oraz Burmistrz Piedimonte San Germano Gioacchino Ferdinandi przypomnieli o jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej jaką była bitwa pod Monte Cassino w 1944 roku. Swój udział w niej mieli także trzej mieszkańcy Gminy Ceków Kolonia: Bolesław Gałązka, Antoni Benc i Józef Łyszczyński, którzy narażając własne życie dzielnie walczyli z nazistowskim okupantem na obcej ziemi z nadzieją, że w przyszłości Polska ziemia również zostanie wyzwolona.

Wizyta delegacji z Gminy Piedimonte San Germano to ważny krok do nawiązania współpracy historycznej i zachowania w pamięci bohaterstwa żołnierzy armii Gen. Władysława Andersa. Delegacja z Województwa Wielkopolskiego odbyła wizytę we Włoszech w maju br. i uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach upamiętniająca 78. Rocznicę bitwy pod Monte Casino. Ponadto zbliżająca się 80. rocznica bitwy pod Monte Cassino to doskonały moment do nawiązania współpracy pomiędzy gminami i możliwość poznania losów zaginionych przodków w czasie wojennej zawieruchy – dodaje Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Głos zabrał także Wójt Gminy Ceków Kolonia Mariusz Chojnacki, który przytoczył losy trzech mieszkańców Gminy Ceków Kolonia biorących udział w tej walce jak i przybliżył współpracę pomiędzy stronami w zakresie uhonorowania i upamiętnienia poległych polskich żołnierzy.

Wydarzenia rozpoczęte w 1944 roku i historia Bitwy pod Monte Cassino znalazły swoją kontynuację w czasach obecnych w postaci partnerstwa Gmin Ceków Kolonia i Piedimonte San Germano. Podejmowane są wysiłki by odnaleźć poległych Wielkopolan nie tylko w tej bitwie ale także innych poległych naszych rodaków podczas wyzwalania Włoch. Prowadzone są działania by odszukać żołnierzy 2. Polskiego Korpusu pod dowództwem Gen. Władysława Andersa, którzy wojnę przeżyli i spoczywają w Polsce, by przywrócić o nich pamięć i oddać im należyty hołd – mów Wójt Gminy Ceków Kolonia Mariusz Chojnacki

Delegacja Włoska wizytująca w Polsce odwiedziła szereg miejsc w tym Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolnego w Szreniawie, Instytut Pamięci Narodowej czy Centrum Szyfrów Enigma szczególnie związane z historią II wojny światowej. Zapowiedziana została także współpraca strony Włoskiej i Polskiej w zakresie edukacji kolejnych pokoleń o bohaterach i ich dokonaniach w walce o wolną Polskę.

Historia jaka rozpoczęła się 78 lat temu za sprawą bohaterstwa Polaków w wyzwalaniu Włoch. Upamiętniając te wydarzenia wśród najmłodszych mieszkańców naszej Gminy dajemy kolejnym pokoleniom cenną lekcję historii. Chcąc trwale zapisać ich odwagę i poświęcenie w miejscu, gdzie polegli powstaną symboliczne tablice pamiątkowe na terenie naszego miasta – powiedział Burmistrz Piedimonte San Germano Gioacchino Ferdinandi

Wizyta była także okazją do poznania wyjątkowej strony naszego Województwa. Przyjazd delegacji zbiegł się z odbywającymi się Targami Smaki Regionów, na których goście mogli poznać unikatowe smaki oraz spróbować bogactwa regionalnej kuchni z całej Polski. Uczestniczyli także w wydarzeniu gospodarczym pt. „Doing Business in Italy”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować