Kultura

O Ludwiku Bartosiku w KTPN

2023-11-09 10:30:00 WKST

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

Wystąpienie poświęcone Ludwikowi Bartosikowi, urodzonemu w Kokaninie błogosławionemu Kościoła katolickiego, będzie tematem posiedzenia w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 listopada.

fot. Archiwum Państwowe w Kaliszu
fot. Archiwum Państwowe w Kaliszu

13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II w Warszawie beatyfikował 108 męczenników za wiarę. W tej grupie znalazł się Ludwik Pius Maria Bartosik – urodzony w Kokaninie, syn ubogiego szewca, franciszkanin, redaktor naczelny gazety „Rycerz Niepokalanej“, zastępca św. o. Maksymiliana Marii Kolbe w Niepokalanowie. Aresztowany 19 września 1939 r. przez hitlerowców, przebywał ponad trzy miesiące w różnych obozach. W lutym 1941 r. wraz z o. Maksymilianem i innymi współbraćmi, został przewieziony na Pawiak, następnie więziony w Oświęcimiu, zarejestrowany jako więzień polityczny nr 12832. Nazywany był w obozie „apostołem cierpienia”. Zmarł w szpitalu obozowym, w nocy z 12 na 13 grudnia 1941 roku.

Celem spotkania będzie przypomnienie postaci zasłużonego zakonnika na podstawie przeprowadzonej kwerendy archiwalnej Jakuba Multana i Małgorzaty Smury.

Posiedzenie odbędzie się w czwartek, 23 listopada, o godzinie 18.00, w siedzibie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przy pl. św. Józefa 2-4. 

Małgorzata Smura - kaliszanka, ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu. Interesuje się genealogią, dziejami regionu oraz badaniem historii swojej rodziny. Miłośniczka książek o tematyce historycznej (zwłaszcza Kalisza i okolic), obozowej oraz biograficznej.

Jakub Multan - artysta i przedsiębiorca, urodzony w Zielonej Górze. Studiował Bussines Management w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Zajmuje się grafiką i malarstwem. Przyjęty styl malarski to pop-art. Autor specjalizuje się w portretach. Prace są oparte na zdjęciach i wykonane farbą akrylową na płótnie. Obrazy pozostają konsekwentne w swojej formie, kolorystyce i stylu. Artysta chętnie włącza się w lokalne działania charytatywne, bierze udział w wydarzeniach szkolnych poświęconych patronom placówek. W formie wolontariatu przeprowadza nietypowe warsztaty dla dzieci, seniorów czy osób niepełnosprawnych. Przez sympatyków określany mianem najszybciej rozwijającego się artysty młodego pokolenia. Prezentowane cykle malarskie są rezultatem zainteresowań twórcy, który hobbystycznie czyta książki historyczne oraz jest członkiem PTTK w Kaliszu. Dotychczas zorganizował 31 wystaw indywidualnych.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować