Kultura

O ks. prałacie Józefie Sieradzanie. Spotkanie z potomkiem dowódcy Zgrupowania „Żmija” AK

2025-03-11 18:00:00 WKST

We wtorek, 18 marca w Domu Józefa przy Parafii Piotra i Pawła w Kaliszu o godz. 17.00, rozpocznie się spotkanie poświęcone patronowi 2025 roku w naszym mieście – ks. prałatowi Józefowi Sieradzanowi. O swoich spotkaniach z niezwykłym kapłanem, uczestnikiem powstania warszawskiego, opowie pan Marek Rzeszotarski, syn majora Adama Rzeszotarskiego, dowódcy Zgrupowania „Żmija” AK.
 

WKST
WKST

W pamięci kaliszan, ks. prałat J. Sieradzan zapisał się przede wszystkim jako niezwykły kapłan, który służbę duszpasterską w parafiach kaliskich, najpierw w parafii św. Mikołaja (1945-1951), a następnie św. Gotarda (1969-1988) łączył z pracą na rzecz najbardziej potrzebujących. Być może, nie wszyscy jednak wiedzą, że kaliski patron 2025 roku, już w pierwszych latach kapłaństwa, zetknął się nie tylko z trudną sytuacją mieszkańców okupowanej stolicy, ale również stanął oko w oko ze śmiercią, bólem i strachem ludności unicestwianej przez hitlerowców Warszawy.

W kapłański życiorys ks. prałata Józefa Sieradzana wpisane jest powstanie warszawskie - jedno z najważniejszych, a zarazem najtragiczniejszych wydarzeń w okupacyjnej historii naszego kraju. Na wieść o jego wybuchu, wyświęcony zaledwie przed trzema laty, młody kapłan zgłosił się do Zgrupowania Armii Krajowej „Żmija”, dowodzonego przez rotmistrza Adama Rzeszotarskiego (rtm. Adam Rzeszotarski został awansowany 3.05.1944 r do stopnia majora, a o rozkazie przesłanym z Londynu otrzymał informację nieformalną na krótko przed wybuchem powstania). Podczas walk w stolicy z odwagą i poświęceniem, ks. kapelan żegnał poległych, powierzał umierających opiece Matki Bożej, niósł otuchę i pomoc. Odwiedzał rozproszone placówki powstańcze, spowiadał ludność cywilną, wynosił rannych z zawalonych domów, pomagał każdemu – bez względu na narodowość. Mimo że sam był dwukrotnie ranny, nie przerwał kapłańskiej posługi. Za niezłomną żołnierską postawę został odznaczony w ostatnich dniach powstania Krzyżem Walecznych.

Ks. Józef Sieradzan utrzymywał kontakty ze swoim powstańczym dowódcą również po zakończeniu II wojny światowej. Wspomnieniami ojca z czasów powstania, a także własnymi ze  spotkań z ks. Józefem Sieradzanem podzieli się pan. Marek Rzeszotarski,  współzałożyciel Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” i Miłośników ich Tradycji, dyplomata w okresie III RP, wieloletni pracownik MSZ.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować