Społeczne

Nowy sprzęt dla fundacji „Walkiria”

2020-02-14 12:12:05 red za UM Kalisz/Anna Błaszczyk

„Zakup sprzętu do utrzymania porządku przy schronach z linii Przedmoście Kalisz” to zadanie zrealizowane w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

fot. Katarzyna Ciupek, fundacja "Walkiria"
fot. Katarzyna Ciupek, fundacja "Walkiria"

Sprzęt odebrał dziś z Urzędu Miasta Kalisza Michał Kuciński, przedstawiciel fundacji „Walkiria” - organizacji działającej na terenie południowej Wielkopolski, która dba o polskie fortyfikacje z 1939 roku, cmentarze wojenne i miejsca pamięci narodowej.

W ramach zadania kupiono kosę spalinową, sprzęty umożliwiające pracę w terenie, m.in.: ostrza tnące, grabie, szpadle, sekator oraz okulary ochronne, worki na śmieci i wiadra.

Fundacja „Walkiria” została założona przez Tomasza Dalinkiewicza. Jej celem jest ratowanie od zniszczenia schronów bojowych i miejsc pamięci narodowej. Tomasz Dalinkiewicz od lat opiekuje się Linią Przedmoście Kalisz, znaną jako „Kaliska linia Maginota” i upowszechnia wiedzę na jej temat.

Dzięki działalności fundacji „Walkiria” udało się odnowić polskie schrony bojowe z 1939 roku, znajdujące się na terenie Kalisza, Kościelnej Wsi, Brudzewka oraz pod Kołem i Ślesinem. Stały się one obiektami odwiedzanymi przez kaliszan i turystów.

Zakup sprzętu do utrzymania porządku przy schronach to nie jedyne zadanie zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. W 2018 r. zrekonstruowany został historyczny kamuflaż z 1939 roku na zewnętrznej elewacji schronu znajdującego się przy ul. Pogodnej 6. Działka wydzierżawiona od Miasta Kalisza, na której znajduje się schron, została ogrodzona. Dzięki temu powstało niezależne wejście, co umożliwiło łatwiejszy dostęp do zabytku. Na terenie położono także chodnik, zamontowane zostały: ławka, kosz na śmieci oraz tablica informacyjna. 28 kwietnia 2019 r. odbyło się otwarcie izby muzealnej w schronie nr 9 przy ul. Pogodnej 6.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ